Olmayan doktora yüzlerce kişi muayene olmuş!

Adana'da bir tıp merkezinin, İstanbul'da çalışan ve kente hiç gelmeyen bir doktorun adı, kaşesi ve imzasını kullanarak 800 hastayı muayene etmiş gibi işlem yapıp, devlete 220 bin liralık fatura kestiği ortaya çıktı.

24.06.2011 - 16:42

Olmayan doktora yüzlerce kişi muayene olmuş!

Şikayet üzerine araştırma başlatıldı. Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün suistimalleri önlemek için dikkat çeken faturaları takip ettiğini söyleyen SGK Adana İl Müdürü Muhammet Gerçek, olayla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Gelen şikayet üzerine doktoru incelemeye aldık ve 4 bin liralık fatura kestiği hastayı arayarak rahatsızlığını ve yapılan işlemleri sorduk. Hasta, söz konusu tıp merkezine grip olduğu için gittiğini söyledi. Hangi doktora gittiğini, hangi ilaçları kullandığını ve sintigrafi yapılıp yapılmadığını sorduk ve hastayı merkezimize çağırdık. Bunun gibi o doktorda muayene olan yaklaşık 300 kişiyi arayarak tek tek ne işlem yapıldığını sorduk. Sintigrafi yapılmadığı halde hepsine 'yapıldı' gösterilmiş. Yaklaşık 500 hasta ile yüz yüze görüştükten sonra yüzde 95'i 'hayır öyle bir işlem yapılmadı' dedi. Ayrıca bu işlemleri yaptığı belirtilen doktorun da tıp merkezinde çalışmadığını tespit ettik. Yaptığımız araştırmada hastaları muayene ettiği belirtilen doktor G.Ü.' nün İstanbul'da olduğunu öğrendik."

'DOKTORUN BİLGİSİ YOK'
DHA'nın haberine göre; İstanbul'da çalışan söz konusu doktorun da olaydan bilgisi olmadığını belirten Gerçek, "Hekim arkadaşımızın İstanbul'dan Adana'ya ilk defa gelişi bize bilgi vermek için oldu. Tıp merkeziyle anlaşma yapıp yapmadığını sorduğumuzda, merkez görevlilerinin İstanbul'a giderek kendisiyle konuştukları, ancak anlaşamadıkları cevabını aldık. Bunun üzerine söz konusu tıp merkezinin hastane yönetimini ve G.Ü.'nün kaşe ve imzasıyla hasta tedavi eden bir doktoru da savcılığa şikayet ettik" dedi.

'2.3 MİLYON LİRA CEZA KESTİK, MERKEZİ KAPATTILAR'
Tıp merkeziyle ilgili araştırmayı genişlettiklerinde ilginç sonuçlarla karşılaştırdıklarını da kaydeden Gerçek, şunları anlattı:

"Daha önce hastanede muayene olan hastaların TC kimlik numaraları ile yeniden tedavi yapılmış gibi gösterildiğini de ortaya çıkardık. Söz konusu tıp merkezine 2.3 milyon liranın üzerinde ceza kestik. Kestiğimiz ceza merkezin yaklaşık bir yıllık cirosuna tekabül ettiği için tıp merkezini kapatmak zorunda kaldılar. SGK olarak devletten haksız kazanç elde etmek için fatura kesenleri tespit ettiğimizde 5- 10 kat para cezası yazıyoruz."

Söz konusu tıp merkezinin adını açıklamayan Muhammed Gerçek, 2009 ile 2011 yılları arasında yapılan incelemede Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de işlem yapmadan fatura kestikleri belirlenen eczane, optikler ve hastanelere de oplam 5 milyon lira para cezası kestiklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...