Önce Hitler şimdi 'cinsiyet ayrımcılığı'

Daha önce 'Hitlerli reklam' olarak bilinen ve tepki üzerine geri çekilen şampuan reklamının başı yine dertte.

12.04.2012 - 08:34

Önce Hitler şimdi 'cinsiyet ayrımcılığı'

Erkeklere özel olarak tasarlandığı belirtilen, faşist diktatör Hitler'in görüntüleri eşliğinde hazırlanan 13 saniyelik şampuan reklamı 'ırkçı' ve 'dinsel' ayrımcılık temaları içerdiği için yayından kaldırılmıştı.

Firmanın hazırladığı ikinci reklam filminde, kadın elbisesi giymiş ve peruk takmış 3 erkeğin görüntülerini içeren ve fondaki erkek sesinden 'kadın elbisesi giymiyorsan kadın şampuanı da kullanma. Yüzde yüz erkek şampuanı var' mesajı, AKP'li Zeynep Karahan Uslu'yu harekete geçirdi.

Kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı gerekçesiyle Reklam Özdenetim Kurulu'na başvurusundan, 'kaba mizah var ama sakınca yok' yanıtı alan Uslu'nun ikinci adresi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü Reklam Kurulu oldu.

Akşam'dan Dilek Gedik'in haberine göre, Uslu'nun başvurusu üzerine Bakanlık Reklam Kurumu, firmanın savunmasını beklemeden tedbirli olarak reklama 3 ay yayın durdurma cezası verdi. Firma 18 Nisan'a kadar Kurul'a savunma gönderilecek. Bakanlık esastan görüşmeyi 8 Mayıs'ta yapacak.

"TOPYEKÜN KARŞI DURMALIYIZ"
Yapılanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten AKP'li Uslu, "Gönül isterdi ki sektörün öz dinamikleri işleseydi. Ayrımcılığa karşı duracaksak topyekun olarak durmalıyız. Bu reklam Türkiye'deki ağır cinsiyet ayrımcılığı örneklerine tüy dikti. Bütün kadın STK'larını da bu tür ayrımcı içeriklere karşı durmaya, kamuoyu hassasiyetini yansıtmak üzere aktif tutum almaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...