Önce iltifat sonra özür

ABD Başkanı Barack Obama, bir etkinlikte yaptığı konuşmada Kaliforniya Başsavcısı Kamala Harris'e fazla iltifat edince, özür dilemek zorunda kaldı.

Haberler 06.04.2013 - 11:03

Önce iltifat sonra özür

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz Perşembe günü hayır amacıyla düzenlenen bir etkinlikteki konuşmasında, Kaliforniya Başsavcısı Kamala Harris'e, "Ülkenin en hoş görünün başsavcısı burada" diyerek övgü yağdırdı. Obama konuşmasında, Kamala'nın "çok zeki ve adil bir kanun uygulayıcısı" olduğunu da belirtti.

Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın "çekici" Başsavcı Kamala Harris'e iltifatı çok kısa bir süre içerisinde sosyal medyanın en önemli konularından biri haline geldi. Obama'yı eleştirenler olduğu gibi, Harris'le ilgili "yorumları" nedeniyle alay edenler de oldu.

Bu durumu fark eden Beyaz Saray, Obama'nın konuşmasından kısa bir süre sonra açıklama yapmak zorunda kaldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın Kaliforniya Başsavcısı Kamala Harris'i telefonla arayarak özür dilediği belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın Harris'in mesleki başarısı ve yeteğini gözardı etmek istemediği belirtilerek, "Yaptığı yorumla karışıklığa sebep olduğu için özür diledi" denildi. ABD Başkanı Barack Obama'nın kadınların iş yerlerinde karşılaştığı problemlerin farkında olduğu ve dış görünüşüne bakılılarak bir karara varılmasına karşı olduğu vurgulandı.

HARRIS DE AÇIKLAMA YAPTI
Kaliforniya Başsavcısı Kamala Harris adına yapılan açıklamada ise, Başsavcının etkinlikte Obama ile hoş bir sohbet yaptığı ve onu desteklemeye devam ettiği belirtildi. Açıklamada, Obama'nın özrüyle ilgili bir yorumda ise bulunulmadı.

'ERKEKLERDEN SEÇTİ' ELEŞTİRİSİ
ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığının ikinci döneminde Beyaz Saray'daki danışmanlarını sadece erkekler arasından seçtiği için eleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...