Önlem paketleri evlenecekleri sevindirdi

Beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimleri ve firma kampanyaları ile birlikte fiyatların düşmesi, yaz aylarında evlenmeyi planlayan çiftleri rahatlattı.

Anadolu Ajansı 31.03.2009 - 11:21

Önlem paketleri evlenecekleri sevindirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlem paketleri kapsamında, beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimleri ve firma kampanyaları ile birlikte fiyatların düşmesi, yaz aylarında evlenmeyi planlayan çiftleri sevindirdi.

Ekonomik önlem paketleri çerçevesinde beyaz eşyada yüzde 6,7 olan ÖTV sıfıra, ev ve ofis mobilyalarında uygulanan KDV ise yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

Bu düşüş, beyaz eşya ve mobilya sektöründe sevinçle karşılanırken, firmaların uyguladığı kampanyalarla birlikte özellikle beyaz eşya satışlarında önemli rakamlara ulaşıldı.

Beyaz eşyada bayiler, ellerinde bulunan stokların önemli bölümünü eritirken genel merkezlerinden ilave ürün temimine başladı.

Önlem paketleri, bu sektörlerdeki firmalar ve bayiler kadar evlilik planları yapan çiftleri de sevindirdi.

Yaz aylarında evlenmeyi düşünen çiftler, eşya alma konusunda bugünden harekete geçti.

Beyaz eşya firmalarının ÖTV indirimi ve kampanyalarıyla yüzde 30'un üzerinde gerçekleşen indirimleri sayesinde buzdolabında 1100, çamaşır ve bulaşık makinelerinde 500 TL'ye ulaşan indirimler, 5 bin TL'lik mobilya alımında KDV ve ilave indirimlerle bin TL'yi geçen fiyat düşüşleri özellike evlenmeyi düşünen gençlere yaradı.

Kriz ortamında ince hesaplar yapan gelin damat adayları, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın, oturma grubu, kanepe, televizyon, yemek odası, halı ve diğer küçük eşyalar için daha az ödeyecek olmanın mutluluğu yaşıyor.

Vestel'in Bursa bayilerinden Sekban Ticaret'in sahibi Halit Sekban, ÖTV indirimi ve firma kampanyaları ile birlikte çamaşır makinesi fiyatlarının 450, tek kapılı buzdolabının 550, bulaşık makinesinin 500, ocaklı fırının 600, 66 ekran LCD televizyonun 580, süpürgenin 120 TL'ye kadar indiğini söyledi.

ÇEYİZ SATIŞLARI HIZLANDI

Arçelik'in Bursa bayilerinden Uğurlu Dayanıklı Tüketim Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin sahibi Mert Meriç, firmalarının Şubat ayı başında hayata geçirdiği yüzde 26'lık indirimi sağlayan ''ÖTV ve KDV bizden'' kampanyasının sürdüğünü bildirdi. Bu indirime ilave olarak önlem paketi kapsamında ÖTV'nin sıfırlandığını anımsatan Meriç, şunları kaydetti:
''Bununla birlikte beyaz eşyada indirim oranı yüzde 30'un üzerine çıktı. Tek kapılı en ucuz buzdolabının fiyatı 836 TL'den 636 TL'ye, en pahalı buzdolabı ise 4428 TL'den 3300 TL'ye indi. En ucuz çamaşır makinesi 816 TL'den 616 TL'ye, en pahalısı ise 2068 TL'den 1552'ye geriledi. Bulaşık makinesi fiyatlarında ise ucuz ürünler 788 TL'den 592 TL'ye, pahalı olanlar 1944 TL'den 1452 TL'ye düştü. Ocaklı fırınların en ucuzları 744 TL'den 560 TL'ye, pahalıları 1788 TL'den 1340 TL'ye, 70 ekran normal televizyonların fiyatları ise 580 TL'ye kadar geriledi.''

Fiyatlardaki bu ciddi indirimlerin en çok, evlenecek çiftlere yaradığını vurgulayan Meriç, ''Düğün sezonu olan Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos satışlarını yapıyoruz. Genellikle çeyiz satışı yapıyoruz. Önümüzdeki ayların talebini şimdiden karşılıyoruz'' dedi.

Meriç, evlenecek çiftlerin daha önce ortalama 6 bin TL'ye alabilecekleri beyaz eşyaların şimdi 4 bin 500 TL ve altına düştüğünü belirterek, ''Bu durum beyaz eşyaya cazibeyi artırdı. Mobilya ürünlerindeki indirim ile birlikte damatlar rahat nefes aldı. Krize rağmen geçen yılın rakamlarını yakaladık. Biz satışlardan, evlenecek çiftler de fiyatlardan oldukça mutlu'' diye konuştu.

Beko'nun Bursa bayilerinden Barış Ticaret'in sahibi Ekrem Ağkoç, yüzde 26'ye ek olarak ÖTV'den kaynaklanan yüzde 6,7 oranındaki indirimin satışlarını artırdığını kaydetti. İndirimlerden sonra çamaşır makinelerinin 640 ile 2232 TL, bulaşık makinelerinin 616 ile 1516 TL, buzdolaplarının 484 TL ile 3160 TL, fırınların 5 TL ile 1148 TL aralığına gerilediğini anlatan Ağkoç, eşyasını yenilemek ve evlenmek isteyenler için bu fiyatların fırsat olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...