NTV

Onun sayesinde ev sahibi oldular

Yaşam

Amerikalı ünlü oyuncu ve BM iyi niyet elçisi Angelina Jolie'nin girişimleri sonucu, Bosna Hersek'in Rogatitsa kentinde ABD'nin destekleriyle 13 mülteci aileye konut yaptırıldı. 

Angelina Jolie'nin geçen yıl ziyaret ettiği mülteci kampındaki 13 aile için ABD ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Mülteciler Bakanlığı tarafından yaptırılan konutların teslimi nedeniyle Rogatitsa kentinde düzenlenen törene, ABD'nin Saraybosna Büyükelçisi Patrick Moon, Avustruya'nın Saraybosna Büyükelçisi Donatus Koeck, Rogatitsa Belediye Başkanı Radomir Yoviçiç ve mülteci aileler katıldı. 

Törene katılan yetkililer, yaklaşık 638 bin dolara mal olan ve ''Angelina'' ismi verilen apartmanda yaşayacak 13 aileye evlerinin anahtarlarını teslim etti. 

Konuta yerleşenlerden mülteci Lena Babiç, geçen yıl kendisini mülteci kampında ziyaret eden Angelina Jolie sayesinde evine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu kaydetti. 

Apartmana yerleşen bir başka mülteci Miodrag Çvoro ise, yeni evine taşındığı için hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını belirtti. Çvoro, Bosna-Hersek'te hala binlerce insanın mülteci merkezlerinde yaşadığını ve bu insanlar için projelerin başlatılması gerektiğini kaydetti. 

Bosna savaşıyla ilgili ''Kan ve Bal ülkesinde'' adlı filmi çeken Angelina Jolie, geçen yıl Bosna-Hersek'in Rogatitsa ve Gorajde kentlerindeki mülteci kamplarını ziyaret etmiş ve burada yaşayanlarla görüşmüştü. Bosna-Hersek'te savaşın sona ermesinin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen halen ülke genelinde yaklaşık 8 bin kişi mülteci kamplarında yaşıyor.