Tarihin gördüğü en lüks uzun yol treni olan Orient Ekspres, ilk olarak 1883 yılında Paris-istanbul arasında seferlere başlamıştı. Savaş zamanaları dışında 126 yıldır raylarda olan ünlü trenin seferleri , 12 Aralık’ta sona erecek.

Orient Ekspres’in seferlerine son verilmesinin nedeni, Avrupa’nın açıklanan yeni yol tarifesinde, batı-doğu doğrultusunda trene yer verilmemesi oldu. Yürürlükteki tarife uyarınca trenin son vagonu 12 Aralık sabahı saat 08.59’da Strasbourg’a ulaştığında, efsanevi yolculuğun 126 yıllık tarihi de sona ermiş olacak.

Paris-İstanbul arasında sefere başalayan sefer, en gelişmiş olduğu dönem Suriye’ye kadar yolcu taşıyordu. Seferlere en büyük darbe, 1977 yılında İstanbul bölümünün iptali oldu. Bu yıldan sonra Orient ekspres Paris-Bükreş arasında seferlerine devam etti.

2001 yılında ise seferlerin Viyana sonrasındaki bölümler iptal edildi. Güzergahtaki son kesinti de iki yıl önce, Paris-Strasburg kısmının çıkarılması ile oldu. Bundan sonra ünlü ekspres sadece Strasburg-Viyana atrasında sefer düzenledi. Bu seferlerde de yolcular Strasburg’dan Karsruhe’ye geldiklerinde, vagonlar başka bir trenle birleşiyordu.

KARDEŞ ‘ORIENT EKSPRES’
Şu an halen, orjinal Orient Ekspres’in 1920’lerden kalan orjinal lokomotif ve vagonlarını kullanarak Calais-Paris-venedik arasında sefeler düzenleyen ‘Simplon Orient Express’ adında bir tren misafirlerini ağırlıyor. Kişi başına yaklaşık 3 bin dolarlık ‘EuroNight’ olarak seferleri geleneksel seferlerin dışında bir hat üzerinde yapılıyor.