KRALLAR'I YÖNETECEK

Oscar ödüllerini seçen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyeliğine seçilen ilk Türk sinemacılar olan yönetmen Deniz Gamze Ergüven ile görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, HT Magazin’e konuştu. Akademi’den yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile birlikte davet alan 683 kişi arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atan Ergüven üyeliğin kendisini onurlandırdığını söylerken Tiryaki, üye seçilmesinin birlikte çalıştığı yönetmenlerin ne ölçüde başarılı olduklarının göstergesi olduğunu dile getirdi.

 Mustang filminin Oscar adaylığı Ergüven'e Akademi üyeliğinin yolunu açtı.
 Mustang filminin Oscar adaylığı Ergüven'e Akademi üyeliğinin yolunu açtı.

İşte Ergüven'in açıklamalarından satırbaşları: 

- Akademi üyelerinin seçilmesinde ödül almış olmak önemli bir kriter. Bu yıl Akademi üyeliğine seçilenlerin kimler olduğunu göz önünde bulundurursak ödül almış olma kriterinin ön planda tutulduğunu görebiliriz. Sanıyorum ben de ‘Mustang’ ile dikkat çektim. Kariyerime nasıl bir etkisi olacağını bilemem.

Akademi üyeliği benim için itici bir güç olacak. İlk uzun metrajlı filmimle hem Oscar adayı olmak hem de Akademi üyesi seçilmek sesimin duyulduğu ve dikkat çektiğim anlamını taşıdığı için kendimde artık daha çok çalışma, daha iyi filmler çekme sorumluluğunu görüyorum. Sorumluluğumun artması da sanıyorum kariyerime önemli katkı sağlayacaktır.


‘BÜYÜK ONUR DUYDUM’

- Elbette Akademi üyeliğine seçilmeyi istemişimdir. Kim istemez ki? Sinemacı olup da Akademi üyesi olmayı istememek eşyanın tabiatına aykırı olur. Bizim üyelik konusunda bir tasarrufumuz olmadığı için ismimin listede yer alması çok güzel bir sürpriz oldu. Büyük onur duydum, gerçekten çok güzel duygular yaşıyorum.

 Ergüven, ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Mustang’ ile yurtdışında birçok ödül kazandı.
 Ergüven, ilk uzun metrajlı filmi olan ‘Mustang’ ile yurtdışında birçok ödül kazandı.

-Elbette amacım Oscar ödülleri kazanacak nitelikte filmler çekmek. Dilerim yeni filmimle de yine Oscar’a aday olur ve ödül kazanırım.

Daniel Craig ile Halle Berry’nin rol alacağı ‘Krallar’ın süreciyle ilgili benim bilgi vermeye yetkim yok. O konularda tasarruf yapımcı şirketimizde.

- Mustang’in özel gösterimi için geçtiğimiz günlerde Japonya’ya gittim. Daha önce de birçok ülkede özel gösterim düzenlemiştik. Kültür olarak bizden uzak ülkelerde filmimizin bıraktığı etkiyi görmek mutluluk ve gurur vericiydi. ‘Mustang’, 10 yıldır uğraştığım ‘Krallar’ın yolunu açtı. ‘Mustang’ ile kendimi gösterme fırsatı yakaladım. Evrensel bir konu olduğu için ve insanların bakış açılarını yeniden gözden geçirme fırsatı yarattığı için Los Angeles olaylarını filme çekmek istedim.

"ÜYELİĞİM YÖNETMENLERİMİN BAŞARISIDIR"

Kariyerine TRT’de kameraman olarak başlayan Gökhan Tiryaki, 2006’da Nuri Bilge Ceylan’ın ‘İklimler’i ile sinemaya geçiş yaptı. Tiryaki, aralarında ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Kış Uykusu’, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da, ‘Celal ile Ceren’, Vavien’ ve ‘Issız Adam’ın da olduğu 20 filmin görüntü yönetmenliğiyle yurtiçinde ve yurtdışında 9 ödül kazandı.

 44 yaşındaki Tiryaki, beşinci kez Nuri Bilgi Ceylan ile film çekecek. 
 44 yaşındaki Tiryaki, beşinci kez Nuri Bilgi Ceylan ile film çekecek. 

OSCAR KAZANMAK İÇİN NELER YAPMAMIZ GEREKİYOR?

-Akademi üyeliğinin kariyerime nasıl bir etkisi olacağından daha çok bizim artık Oscar kazanmak için neleri daha iyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Sorumluluğum arttı, her yeni filmde en iyiyi aramak için çabalamam gerekiyor. Oscar bizim buralara çok uğramış değildi. Bu nedenle üç Türk sinemacının Akademi üyeliğine seçilmesinin bu açıdan çok önemli olduğunu düşünüyorum.

-Nuri Bilge Ceylan bütün dünyaca kabul görmüş, önemli ödüller kazanmış bir yönetmenimiz. Kendisinin Akademi üyesi seçilmesi elbette sürpriz olamaz. Çünkü bunu sonuna hak etmiştir. Deniz Gamze Ergüven de öyle. Deniz, ilk uzun metrajlı filmiyle birçok ödül kazandı, Oscar’a aday oldu. Benim üye seçilmem ise birlikte çalıştığım yönetmenlerin ne ölçüde başarılı olduklarının önemli bir göstergesidir.

- Yılmaz Erdoğan ile yeni bir film çekiyoruz. Bir sonraki film ise Nuri Bilge Ceylan ile olacak.