Katar Devlet Yönetimi Kraliyet Ailesi Üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani'nin, Marmaris'in İçmeler beldesinde satın aldığı ve 2010 yılında açmadığı 5 yıldızlı Munamar Otel'in, önümüzdeki sezonda kapalı kalacağını belirten sektör temsilcileri, bu durumun bölge turizmine zarar verdiğini savundu. 

Turizmciler, Şeyhin bu yıl otelini açmayarak kendisinin yaklaşık 11 milyon liralık cirodan olduğunu, bölge ekonomisinin ise 5 milyon TL gelir kaybettiğini belirtti. 

İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, ''Şeyhe ulaşamıyoruz. Sadece Türkiye'deki danışmanlarıyla irtibat kurup görüşüyoruz. Gerekli plan tadilatı projesini belediyemize getirip onaya sunacaklarını söylediler. Ancak şu ana kadar herhangi bir müracaat yok. Turizmci arkadaşlar otelin önümüzdeki yılda açılmayacağını ifade ettiler. Bu kadar büyük bir tesisin kapalı olması beldemizin turizm imajına zarar verdiği gibi, sektör de önemli oranda gelir kaybına uğruyor'' dedi. 

40 BİN GECELEME YANİ 6 BİN TURİST KAYBI
Yaptıkları araştırmaya göre, otelin geçen sezon kapalı olmasının yaklaşık 40 bin geceleme kaybı anlamına geldiğine işaret eden Eren, Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani'ye bir an evvel otelini ülke turizminin hizmetine sunma çağrısı yaptığını ifade etti. 

İçmeler'de bulunan Marbas Otel'in işletmecisi ve Güney Ege Otelciler Birliği'nin (GETOB) eski başkanı Cengiz Aygün de 40 bin gecelemenin 6 bin turisti ifade ettiğini söyledi ve ekledi:

''Munamar Otel açık olsaydı, kişi başına gecelik konaklama bedeli olarak 65-75 Euro alınacaktı. Otelin bir turistten tatil süresi boyunca elde edeceği toplam ciro ise ortalama 900 Euro civarında olacaktı. Turistler, bu sürede ayrıca otel dışında ise yaklaşık 400 Euro harcama yapacaktı. Kişi başı ciro ve dışarıdaki ortalama harcama miktarlarını 6 bin turistle çarptığımızda Şeyhin yılda yaklaşık 11 milyon liralık ciro, Marmaris ve Türk turizminin de 5 milyon TL gelir kaybı yaşadığını görüyoruz. 2011'de bu zarar artarak devam edecek. Bölge turizminin geleceği adına, kimsenin bunu yapmaya hakkı yoktur.'' 

22 MİLYON 80 BİN TL'YE SATIN ALDI
Şeyh Al Thani, geçtiğimiz ocak ayının başında geldiği Marmaris'teki Munamar Otel'i 22 milyon 80 bin TL'ye satın almış, alım satım vergisi olan 720 bin TL'yi de nakit ödemişti. 

Denize sıfır konumdaki 6 bin 800 metrekare alan üzerine kurulu, 2'si kral dairesi 13'ü süit olmak üzere toplam 180 odası ve 373 yatak kapasitesi bulunan otelin Katarlı Şeyh tarafından satın alınması, bölgedeki mülklerin değerini artıracağına inananları sevindirmişti.