Otobüste 'okeye dördüncü' aranıyor

Rekabette sınır tanımayan şehirlerarası otobüs firmaları, koltuk arkası yeni sistem ekranlar sayesinde yolcularına, birbirleriyle okey ve tavla oynayarak seyahat edebilme imkanı tanıyor.

28.07.2011 - 12:49

Otobüste 'okeye dördüncü' aranıyor

Hitit Medya İletişim Hizmetleri Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler, NTV'ye yaptığı açıklamada, şehirlerarası otobüslerdeki koltuk arkası kişiye özel eğlence sistemlerinden ''Funtoro'' markalı olanların içerik, reklam ve anket yönetimini yapan medya kuruluşu olduklarını söyledi.

Funtoro markalı ekranların, halihazirdaki pazarın yüzde 65'ine sahip olduğunu ifade eden Güzeler, şu anda Pamukkale, Varan, Kamil Koç gibi ulusal 81 firmanın toplam bin 800 otobüsüne hizmet verdiklerini ve her gecen gun bu sayinin katlanarak arttigini ifade etti.

Dünyanın en büyük yazılım ve donanım firmasından biriyle çalıştıklarını vurgulayan Güzeler, şöyle devam etti:

''Artik otobüslere de telif hakları ile ilgili çok sıkı bir denetleme gelecek ve ağır cezalar uygulanacak. Hitit Medya olarak bizim Doğuş Yayın Grubu ve film şirketleri ile münhasırlık anlaşmalarımız var. Dolayısı ile hizmet verdiğimiz otobüslerde korsan gösterim yapılmıyor.

İzlenen tüm filmler, içerikler yasal ve lisanslı. Her koltuk birbirinden bağımsız içerik izleyebildiği gibi, MOD (Media on Demand) ekranlarımızda yolcular interaktif oyunlar oynayabiliyorlar. Örneğin 1 numaralı koltukta oturan ile 42 numarada seyahat eden kişi, tavla oynayabiliyor. Otobüsle yolculuk yapanlar, eğer zaman yeterli gelirse, araçta okey turnuvası bile düzenleyebilirler. Çalıştığımız firma, daha birçok hizmetin sunulduğu bu sistemden, sadece tavla ve okey yazılımı için bile yaklaşık 1 milyon dolarlık Ar-Ge çalışması yaptı. Öte yandan, tüm bu içerik zenginleştirme ve altyapı calışmaları sonucunda otobüs yolcularında bir algı oluştuğunu kaydeden Güzeler, yolcular artık bilet almadan önce firmalardaki otobüslerin ekran markalarını sorduğunu "Funtoro yoksa binmem" algısı oluştuğunu belirtti. ''

İNTERNETE GİRİLEBİLECEK ''ANDROİD'' EKRANLAR GELİYOR
Güzeler, önümüzdeki ay içinde yeni sistem ''Android'' ekranlara geçileceği ve otobüslere yerleştirilmeye başlanacağını belirterek, bu sistemde de 4 kişinin okey oynayabileceğini, tavla turnuvalarının düzenlenebileceğini anlattı.

Bunların yanı sıra ekranlardan internete girilebileceğini vurgulayan Güzeler, şunları kaydetti:

''Seyahat sırasında yanınızda bilgisayar taşımanıza gerek kalmayacak. Yolcular, Android ekranlardan internette sörf yapabilecek. Seyahat edenler, aynı uçakta olduğu gibi yol bilgilerini görebilecek. Ayrıca, örneğin İzmir'deki Efes Antik Kenti vb. yerlerin yakınından geçiliyorsa bu tarihi yerle ilgili 16 farklı dilde bilgiler verilecek. Televizyon kanalları, oyun ve diğer hizmetlerle yolculuk keyifli hale gelecek.''

Android ekranlı sistemlerde 150 farklı film olacağı ve yolculara daha fazla seçenek sunulacağını ifade eden Güzeler, ''Otobüs firmaları, yolcularını uçaklara kaptırmamak için hizmette sınır tanımıyor. Seyahati olabildiğince keyifli, konforlu hale getirmek için ellerinden geleni yapıyorlar'' dedi.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...