Oxford Üniversitesi'nden domuz yasağı

Dünyanın en saygın yayıncılarından biri olarak görülen Oxford University Press'in çocuk kitaplarında domuz ve sosis resmi ve metni bulundurmama kararı tepki çekiyor.

14.01.2015 - 16:16

Oxford Üniversitesi'nden domuz yasağı

Dünyanın en büyük ve ikinci en eski yayımcısı olan Oxford University Press, çocuk kitaplarında domuz ve sosis resimlerinin ve metinlerinin bulunmasını yasakladı.

Khalid Mahmood

Khalid Mahmood

Müslüman ve Yahudileri gücendirmemek için böyle bir karar alan Oxford University Press (OUP), çocuk yazarlarından kültürel duyarlılıkları göz ardı etmemelerini istedi. 

Söz konusu yasağın ardından İngiltere’de tartışmalara sebep olan kuruluş, bu uygulamayı “Saçmalık” olarak nitelendiren Müslüman Milletvekili Khalid Mahmood’un da tepkisini çekti.

Bir açıklama yayınlayan İngiltere merkezli Yahudi kuruluşu Jewish Leadership Council, kararı “Yahudilik domuz eti yemeği yasaklıyor, bahsedilmesini değil” ifadeleriyle eleştirdi.

OUP adına açıklama yapan sözcü ise, söz konusu kuralların kitapların daha geniş kitlerelere ulaştırılması için var olduğunu iddia etti. Bastıkları kitapların İngiltere dışında 150 farklı ülkede satıldığına dikkat çeken sözcü, farklı kültürlerin kırmızı çizgilerine özen gösterdiklerini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...