'Özbeğen iki kadim kültürün çocuğuydu'

Pazartesi günü hayatını kaybeden sanatçı Ferdi Özbeğen son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde konuşan tiyatro sanatçısı Mustafa Alabora, ''O, iki tane kadim kültürün, iki ırkın çocuğuydu. Annesi Ermeni, babası Türk'tü. Umarım onun vefatı, Türkiye'deki kardeşliğin, dostluğun canlanmasını sağlar'' dedi.

Anadolu Ajansı 30.01.2013 - 16:58

'Özbeğen iki kadim kültürün çocuğuydu'

Öncesi gün vefat eden sanatçı Ferdi Özbeğen için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir tören düzenlendi.


Özbeğen'in yakınları ve arkadaşlarının katıldığı törende, Özbeğen'in tabutunun yanında, bir piyano ile Özbeğen'in bir fotoğrafı ve çiçek yer aldı. Oğlu Hilmi Özbeğen ve yeğeni Hasan Özbeğen, tören boyunca Ferdi Özbeğen'in tabutunun başında bekledi.

Tiyatro sanatçısı Mustafa Alabora, Ferdi Özbeğen'in zekasıyla, şarkıcılığıyla, Bektaşiliğiyle anılabileceğini ifade ederek, ''O, iki tane kadim kültürün, iki ırkın çocuğuydu. Annesi Ermeni, babası Türk'tü. Umarım onun vefatı, Türkiye'deki kardeşliğin, dostluğun canlanmasını sağlar'' dedi.

Ferdi Özbeğen'in hayatını yazan Ali Rıza Türker de Özbeğen'in önce bir insan, vefa arayan müzisyen olduğunu kaydederek, ''Şöhret dediğin ne ki ' dedi ve kariyeri için yaşadı. Kitap olmuş bir hayatı bana armağan etti. Türkiye'nin başı sağolsun'' ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Fedon ise Ferdi Özbeğen'in 15 yıllık dostu olduğunu ifade ederek, ''Ferdi ağabeyim, şöhreti yaşadı, yaşattı, eğitti, şahsen benle çok ilgilendi. Ağabeyimi kaybettim. Vefa arıyorum dediği kadar varmış demek ki... Ben şuna inanıyorum; onun her dostu bin arkadaşa bedeldir. Benim için bu salon dolmuştur'' dedi.

Fedon konuşmasının ardından, Özbeğen'in tabutunu öptü.

'KANDIRDI BİZİ'
Şarkıcı Nil Burak da Özbeğen'in oğlu Hilmi Özbeğen'e sarıldıktan sonra konuşmasını yaptı. Burak, ağlayarak, ''İstanbul'a geldiğim günden itibaren benim can dostumdu. Büyük dosttuk. Çok erken... Kandırdı bizi'' dedi.

Konuşmaların ardından Ferdi Özbeğen'in tabutunun önünden saygı geçişi yapıldı.

Özbeğen, Levent'teki Afet Yolal Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'TAVERNA TARZININ ÖNCÜSÜYDÜ'
Cenaze namazına katılan Orhan Gencebay, gazetecilere yaptığı açıklamada, sanatçıyla aynı plak şirketinde yıllarca çalıştıklarını söyledi.

Özbeğen'in tanındığı ilk albümünü de beraber yaptıklarını anlatan Gencebay, ''1976-1977 yılından itibaren birlikte çalıştık. Taverna tarzının öncüsüydü. Çok başarılıydı. O zamandan beri birbirimizi çok severdik. Son yıllarda göremediğim için üzgünüm. Çok sık görüşemedik. Kısmeti buymuş. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine başsağlığı diliyorum. Önce ailesi olmak üzere, hepimizin başı sağolsun'' diye konuştu.

'YAPRAK DÖKÜMÜ GİBİ GİTMEYE BAŞLADIK'
Adnan Şenses ise sanatçı dostları adına Özbeğen'e, Allah'tan rahmet dilediğini belirterek, şunları kaydetti:

''Sanat camiasının başı sağolsun. Çok değerli bir duayen sanatçıyı kaybettik. Kendisini rahmetle, sevgiyle anıyorum. Çok sevdiğim bir müzisyen arkadaşımdı. Müziğe bir reform getirmişti. Piyanosuyla, sesiyle... Müzikte gerçekten bir öncü olmuştur. Yeri dolmayacak bir arkadaşımızdır. Allah'ın sevdiği bir kuluymuş ve onu çağırdı. Nur içinde, huzur içinde yatsın. Acımız büyük. Hepimizin başı sağolsun. Sanat camiasının başı sağolsun. Artık yaprak dökümü gibi gitmeye başladık. Şu anda sevgili kardeşim Müslüm Gürses de yatıyor. Ona da acil şifalar diliyoruz.''

'SANA SELAMİ ŞAHİN'İN BÜTÜN ŞARKILARI FEDA OLSUN'
Selami Şahin de Ferdi Özbeğen ile eski dostluklarının bulunduğunu anlatarak, ''Çok sevdiğim bir abimdi. Kalbi, ruhu çok güzeldi. Onun yeri dolmaz'' dedi.

Özbeğen'in piyanoyla albüm yapan ilk kişilerden olduğunu ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

''İlkler unutulmaz. Üzülmemek elde değil. Onun yeri dolmaz. Yüreği, kalbi neyse yüzündeki ifade hep aynıydı. Keşke yaşasaydı. Ona telefonla 'İnşallah iyileşeceksin. Yeni bir albüm yapacağız. Sana Selami Şahin'in bütün şarkıları feda olsun'' dedim. 'Söz mü', 'Söz, inşallah kendimi toparlayayım sana alo diyeceğim, buluşacağız' dedi. Tabi kısmet olmadı.''

Fedon ise ''Ferdi Özbeğen bir yakınımızdı, abimizdi, dostumuzdu. Müzik kariyeri konusunda fazla ahkam kesmek istemiyorum. O mertebede bir insan değilim. Anlatılmaz bir insan. Saygın, centilmen, iyi bir müzisyen, iyi bir sırdaş. Bir Ferdi Özbeğen anma gecesi yapacağım. Ben ve çok değerli sanatçı dostları... Gelirini de bu illet hastalığın bir vakfına bağışlayacağım. O da benim bir kardeşliğim olsun'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...