NTV

Para var; mutluluk yok!

Yaşam

25 ülkede yapılan ankete göre; zengin ülkelerin vatandaşları, gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlara kıyasla daha karamsar...

Gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları zengin ülkelere göre daha mutlu...

İngiliz yayın kuruluşu BBC 25 ülkede tam 25 bin kişiyle yaptırdığı ankette bu sonuca vardı.

Ankette tüketicilerin ekonomik gidişatla ilgili görüşleri soruldu.

Sonuçlar, gelişmekte olan ülkelerde tüketicilerin ekonomiye daha iyimser yaklaştığını buna karşın gelişmiş ekonomilerin daha karamsar olduğunu gösteriyor.

En iyimser tüketiciler yüzde 70'le Nijerya'da bulunurken, en karamsar sonuçlarsa İngiltere, Fransa ve Japonya'dan geldi. Bu ülkelerde katılımcıların yarısından fazlası "kötü günlerin ülkelerini beklediği" görüşünde.

Ankette 2010'dan beri Türkiye'de ekonomiye duyulan güvenin arttığı da belirlendi.

Anket sonuçlarının küresel kriz sonrası ekonomik toparlanmadaki farklılıkları yansıttığı belirtiliyor. Zira gelişmekte olan ekonomiler daha fazla büyürken, halihazırda zengin ekonomilerin büyümesi daha yavaş gerçekleşiyor.

Anketi gerçekleştiren araştırma şirketi Globescan, Avrupa'da yaşanan krizin gelişmiş ekonomilerin karamsar halini daha da kötüleştirecebileceği uyarısında bulundu.

Sonuçların bazı gelişmiş ekonomilerin yeniden resesyona girebileceği yönündeki tahminleri desteklediğine dikkat çekiliyor.