'Parmak izi yok' diye vize alamadı

Kolsuz doğan Kazak ressam Karipbek Kuyuvov, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğuna yaptığı vize başvurusunun parmak izi veremediği gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

07.05.2013 - 13:35

'Parmak izi yok' diye vize alamadı

Edinburgh'taki nükleer karşıtı bir konferansa katılmak isteyen ressam Karipbek Kuyuvov’un vize başvurusu reddedildi.

Kuyukov vize başvurusunu yaptıktan sonra İstanbul'daki başkonsolosluktan bir mektup aldı. Mektupta Kuyukov'un başvurusundaki 'biyometrik izlerin kötü kalitede' olduğu belirtildi ve yeniden başvuru yapılması istendi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise Kuyukov'un vize başvurusunun reddedilmediğini ve bir 'yanlış anlaşılma' olduğunu bildirdi.

44 yaşındaki Kazak sanatçı zamanında vize alamadığı için konferansa katılımını iptal etti. Kuyukov, "Belki de özürlü olduğumu anlamadılar ya da verdiğim bilgileri kontrol etmediler. Ama internetten yaptığım vize başvurusunda sanatçı olduğumu ve kollarımın olmadığını söyledim. Resimlerimi fırçayı ağzımda ya da ayak parmaklarımla tutarak yapıyorum" dedi.

Kuyukov Sovyetler Birliği'nin başlıca nükleer deneme alanı olan Semipalatinsk'de doğdu.Nükleer denemeler sırasında doğan binlerce çocuk, engelli dünyaya geldi.

Kuyukov da 20 yıldır resimleriyle nükleer silahsızlanma kampanyası yürütüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...