Parmaksız ressam

Engelli genç, çiftçilikten artan zamanlarında, evinde resim yapıyor. Ayrıca belediyenin barınma evinde kalan sokak çocuklarına da ders veriyor.

Anadolu Ajansı 07.08.2010 - 14:43

Parmaksız ressam

Geçirdiği iş kazasında parmaklarını kaybetmesine rağmen hayata küsmeyen, parmağını kaybetmenin acısını resim yapmaya başlayarak unutmaya çalışan Adem İnce, Şehitkamil ilçesine bağlı Burç beldesi Kuşçu köyünde eşi ve 5 aylık kızıyla birlikte yaşıyor.       

Geçimini bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri satarak sağlayan, çiftçilikten artan zamanlarında yaptığı resimleri sergi açarak Gazianteplilerin beğenisine sunan Adem İnce, atölyeye çevirdiği evinin bir odasında yaptığı resimlerle, ikinci kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor.        

Portre çalışmalarıyla resim sevenlerin ilgisini çeken Adem İnce, parmaklarının olmamasına karşın fırçalarını büyük bir maharetle kullanmayı başarıyor.        

25 yaşındaki Adem İnce, çocukluğundan beri resim sanatına ilgi duyduğunu, parmaklarını kaybettiği iş kazası sonrasında resim yapmaya başladığını, resim dersi alarak kendini geliştirdiğini söyledi.        

Resim konusundaki bilgisini kendisine saklamadığını, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin sokak çocuklarına hizmet veren Akınal Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde barınanlara resim eğitimi de verdiğini anlatan İnce, şunları anlattı:       

''Erken yaşta çalışmak zorunda kaldığım için lise eğitimimi bıraktım. 2004 yılında köyümüzdeki değirmende çalışırken kaza geçirdim, her iki elimin parmaklarını kaybettim. Uzun zaman hastanede yattım ve ölümün pençesinden kurtulduktan sonra resim yaparak hayata tutunmaya çalıştım. Bu arada, resim dersleri de aldım ve resim konusundaki bilgilerimi arttırdım. Hiç bir zaman yılmadım, hem çalıştım, aileme yardımcı oldum, hem de resim sanatımı sürekli devam ettirdim.        

Kısacısı, parmaklarımı kaybetmiş olmam beni sanattan ayıramadı. Sanat engel tanımaz. Bu arada, 2009 yılında ilk kişisel resim sergimi açtım ve aynı yıl evlendim. Şimdi 5 aylık bir kızım var. Eşim de bana her konuda yardımcı oluyor. Şimdilerde bahçede çapa yapıp yorulduğumda resim yapıyoruz. Resim yapmak hem bana keyif veriyor, hem de beni dinlendiriyor.''
        
DESTEK ARAYIŞINDA
İnce, ilk kişisel sergisini Gaziantep'te açtığını, gösterilen ilgiden cesaret alıp ikinci kişisel sergisini açmaya hazırlandığını bildirdi. İkinci kişisel sergisini açabilmek için sponsor aradığını kaydeden genç ressam, elinde sergilenmeye hazır 23 eserinin olduğunu belirtti.       

Adem İnce, şunları anlattı:       

''Sergilemek istediğim resimleri sulu boya ve kara kalem teknikleriyle yaptım. Amacım en kısa zamanda yağlı boya çalışmalar yapmak. Ancak yağlı boya çalışması biraz masraflı iş, desteğe ihtiyacım var. Eğer bir sponsor firma bulabilirsem, 60 eserime yer vereceğim ikinci kişisel sergimi de açmak istiyorum. İkinci kişisel sergimi de Gaziantep'te açmak istiyorum. Elbette daha sonra diğer illerde de sergiler açmak isterim.''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...