Patricia Field: "En önemli stil sırrı bireysellik"

'Sex and The City', 'Çirkin Betty' ve 'Şeytan Marka Giyer' filmlerinin kostüm tasarımcısı, dünyaca ünlü stil gurusu Patricia Field, Marks & Spencer'a özel olarak hazırladığı koleksiyonunu tanıtmak için İstanbul’daydı. Patricia Field, stil ve trendler üzerine sorduğumuz soruları yanıtladı.

Haberler 30.12.2008 - 17:06

Patricia Field: "En önemli stil sırrı bireysellik"

Patricia Field, koleksiyonunu 'Lüksün Demokratikleştirilmesi' olarak tanımlıyor. Sex and The City filminden izler taşıyan 35 parçalık koleksiyon oldukça seksi ve göz kamaştırıcı. Koleksiyonun arasında Sex and The City filminin fragmanları sayesinde meşhur olan asimetrik dev çiçekli elbiseden de var.

Stil hayatına 1960’larda Manhattan’da açtığı bir butikle başlayan stilistin, Sarah Jessica Parker ile yolları Miami Rapsody filmiyle 1995 yılında kesişiyor. Kostüm dalında birçok ödül kazanan stilistin TV’ye ilk geçişi ise 1986’daki Michael Mann’ın “Crime Story” isimli mafya serisi ile oluyor. Bundan sonra Sex and The City film ve dizisi, Şeytan Marka Giyer ve Çirkin Betty ile stilist Patricia Field, karakterleri modayla özdeşleştiren stil gurusu olarak ünleniyor. Sayesinde moda kavramının TV ve dizilerde boyutu değişirken, Manolo Blahnik ve Jimmy Choo gibi markalar da dünya çapında önem kazanıyor.

Stil anlayışı sayesinde son yıllarda moda ile ilgili yapımlarda adı öne çıkan Patricia Field’a Marks&Spencer için tasarladığı koleksiyonun İstanbul'daki tanıtımında sorularımızı yönelttik.

Koleksiyonunuzun ismi “Destination to Style (Varış yeri stil)”. Bize stil sırlarınızdan söz eder misiniz?

- Stil bireyselliktir. Stili ilgiç kılan da budur. Fark yaratmayı sağlar. Kendimize zaman ayırıp bireyselliğin tadını çıkartmak lazım. Nasıl hissediyorsak öyle giyiniyoruz, hissettiklerimiz stilimize yansımalı.

Yarattığınız TV ve film karakterlerinden ilham almış insanları sokakta gördüğünüz zaman nasıl hissediyorsunuz?

- Kendi kreasyonumu ya da fikirlerimi sokakta birinin üzerinde gördüğüm zaman seviniyorum. Hatta o fikirler insanların yorumlarıyla ve eklemeleriyle başka boyuta taşındığında daha mutlu oluyorum. İşte artık bu onların kendi stili olmuş oluyor.

Sex and The City filmi sayesinde kemerler, gladyatör ayakkabılar ve çiçekli elbiseler geri döndü. Trendler açısından bir sonraki şey ne olacak?

- Cazibe. Daha basit ve yalın çizgiler. Daha az detay. Sadeleşeceğiz. İnsanların zaten hayatında birçok detay var, biz onları azaltmalarına yardım etmek istiyoruz.

İmzanız sayılabilecek stil dokunuşları hangileri?

- Saygısız hissi veren görünüm. Sert ve kaba hatlar. Mesela botlar, çivili kemerler. Bunların füzyon mutfağı gibi, DJ’lerin yaptığı müzik gibi yumuşak hatlı inciler ve çiçeklerle karışması. Set hatları yumuşak çizgilerle karıştırmak. Ancak asıl amaç pırıltı yaratmak.

Satışları 24 Ekim'de Türkiye’de başlayan 35 parçalık koleksiyonun tanıtım fotoğrafları Okan Bayülgen tarafından çekildi. Limitli koleksiyon sadece Ekim-Kasım ayları süresince Bağdat Caddesi, İstinyePark, Akmerkez, Nişantaşı ve İzmir Alsancak Marks & Spencer mağazalarında satışta olacak.

Sayfa Yükleniyor...