Final öncesi güreşlerde bazı pehlivanların yorgunluk ve üzerlerine döktükleri zeytinyağının terle birlikte gözlerini yakarak iyi görmelerini engellediği dikkat çekti. Şimdiden ’Kırkpınar’ın efsane güreşçileri’ arasına giren 3 altın kemer sahibi Ahmet Taşçı rakibi Mahmut Kavakçı ile Nuri Zengin de Savaş Yıldırım ile kıyasıya mücadele ederken birbirlerine yaklaştı.

Ancak, ter ve yağ ile gözleri yandığı için iyi göremeyen güreşçiler yan yana geldiklerinde rakiplerini karıştırıp diğer güreşçileri tutunca ilginç görüntüler ortaya çıktı. Bir süre devam eden bu karışıklık hakemlerin müdahalesiyle sona ererken, bu tabloyu izleyenlerin seyir keyfi daha da arttı.

’Kırkpınar Güreşleri’nin rövanşı’ olarak nitelendirilen Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde çeşitli boylarda 360 güreşçi mücadele etti.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve Güreş Ağası Tacettin Akyol himayesindeki güreşlerin ’Baş güreşler’ bölümünde Mustafa Kemal Karaboğa ve Güngör Ekin finale kaldı. Güngör Ekin rakibini yenerek başpehlivanlığı kazandı.