Pistorius cezaevinde kalacak

Kız arkadaşını "dikkatsizlik sonucu öldürmekten" 5 yıl hapis cezası alan ve bu cezanın 15 yıla çıkma ihtimaliyle karşı karşıya bulunan paralimpik atlet Oscar Pistorius'un, şartlı tahliye talebi reddedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.10.2015 - 07:00

Pistorius cezaevinde kalacak

Olimpiyatlara katılan ilk paralimpik atlet olarak tarihe geçen ve kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı ölümüne neden olmaktan suçlu bulunarak cezaevine konan Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius'un cezaevinde kalacağı bildirildi.

Şartlı Tahliye Kurulu, Pistorius'un yeni bir karara kadar başkent Pretoria'daki Kgosi Mampuru II hapishanesinde kalmasına karar verdi.

Güney Afrika Cumhruiyeti Adalet Bakanı Michael Masutha, yaptığı yazılı açıklamada, Pistorius'un "İyi halden dolayı 21 Ağustos'ta serbest bırakılmasının doğru olmadığını" söyleyerek, kararın yeniden gözden geçirileceğini belirtmişti.

Reeva Steenkamp ve Oscar Pistorius
Reeva Steenkamp ve Oscar Pistorius

Güney Afrika yasalarına göre, mahkumlar aldıkları hapis cezasının altıda biri kadar süreyi cezaevinde geçirdikten sonra şartlı tahliye ya da kefalet gibi bazı koşullar altında serbest bırakılabiliyor.

Pistorius, Steenkamp'ı 14 Şubat 2013'te Pretoria'daki evinde "dikkatsizlik sonucu öldürmekten" 5 yıl hapse mahkum edilmişti. Pistorius, mahkemedeki ifadesinde evine zorla girildiğini düşünerek banyonun kapısından ateş ettiğini ve o sırada eski kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu savunmuştu.

Savcılık, Pistorius'un cinayetten hüküm giymesi gerektiğini savunarak temyiz başvurusunda bulunmuş, temyiz duruşmasının Kasım ayında görüleceği bildirilmişti. Ünlü sporcunun cinayetten hüküm giymesi halinde 15 yıl ceza alması öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...