Piyango hayalleri kurulmaya başlandı

Milli Piyango'nun yılbaşında vereceği büyük ikramiye olan 30 milyon lira, zengin veya yoksul milyonlarca kişinin hayallerini farklı şekilde süslüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2009 - 11:11

Merkez Bankası verilerine göre, 200 TL'lik banknotlar halinde verilmesi durumunda 169.5 kilogram ağırlığında olan 30 milyon TL, çeşitli kesimlerden kişilerin hayallerindeki farklılıkları da ortaya koyuyor.

Dar gelirli veya işsizler 30 milyon liranın hayalini kurmakta bile zorlanırken sanayici ve iş adamlarının ilk aklına gelen şey parayı yatırıma harcamak.

1 yıldır işsiz olan 3 çocuk babası Suat Kucur, 150 lira olan, 70-75 metrekarelik ev kirasını 5 aydır ödeyemediklerini söyledi.

Kucur, 30 milyon liranın kendisine çıkması durumunda ilk işinin 4 yaşındaki çocuğunun görmeyen gözünü tedavi ettirmek olduğunu belirterek, ''Oğlumun sağ gözüne 2 yıl önce bıçak saplanmıştı. O günden bu yana maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavi ettiremedik. 30 milyon liram olsa hemen yurt dışına çıkar oğlumun gözünün görmesi için ne gerekiyorsa yaptırırdım. Çok büyük para, neler yapılmaz ki her şey yapılır ama gerçekten söylüyorum 30 milyon liranın hayalini kurmak çok zor'' dedi.

Aylardır işsiz olan Tahsin Öztürk de işinden patronunun para vermemesi nedeniyle tartışarak ayrıldığını ifade ederek, ''2 çocuğum var. Baba evinde yaşıyoruz. Böyle büyük ikramiyeler bize çıkmaz ama çıkarsa sigortamda 4 yıllık açığımı kapatıp emekli olurdum. Başka neler yapılır bilmiyorum ki. Emeklilik dışında başka hayal kuramıyorum'' diye konuştu.

Yaklaşık 7 ay önce işten çıkarıldıktan sonra tatlı satarak geçimini sağlamaya çalışan Yusuf Karataş ise cebinde 1 lira olmadan dolaştığını, bu nedenle 30 milyon liranın büyüklüğünü tahmin edemediğini söyledi.

ÖLÜMLE SAVAŞTI HAYATA TUTUNDU
Yalova'da Çağdaş Prefabrikleri'nde kalan ev kadını Meryem Özkara, 2,5 aylık bebeğiyle 17 Ağustos Marmara Depremi'nde 3 saat enkaz altında kaldığını söyledi. Ölümle savaştıktan sonra hayata tutunabildiğini belirten Özkara, şunları kaydetti:

''İlk eşimi kaybettim. İkinci evliliğimi yaptım. 5 çocuk sahibiyim. İkinci eşim özürlü. 30 milyon lira bana çıksa öncelikle ev alırım. Bir kısmını SHÇEK'e, bir kısmını özürlülerle ilgili yararlı şeylere harcarım. Daha sonra çocuklarımın okumasını sağlarım. Maddi açıdan zorluk çektiğimiz için Çağdaş Yaşam Prefabrikleri'nde kalıyoruz. Burada çok sayıda özürlü insan var. Bu kişiler için de müstakil ev yapardım.''

Engelli Mustafa Cenk de 30 milyon liranın çıkması durumunda kendine engelli arabası alacağını ardından iş kuracağını bildirdi.

'TAKIMI SÜPER LİG’E ÇIKARTIRIM'
Yalovaspor Kulübü Başkanı Alaaddin Bilgi, 30 milyon liralık ikramiyenin çıkması halinde kent sakinlerinin Yalovaspor'u Turkcell Süper Lig'de görebileceğini belirterek, ''Takımı Süper Lig'e taşırım. Yalova Atatürk Stadı'nı kiralarım. 30 milyon liranın tamamını Yalovaspor için feda ederim'' dedi.

'KENDİME GELMEYE ÇALIŞIRIM'
Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan ise bugünün şartlarında çok büyük olan bu parayı önce bankaya koyup daha sonra kendine gelmeye çalışacağını söyledi. Anlamadığı işe asla girmeyeceğini ifade eden Arslan, bürokratik hayatına devam edeceğini, sosyal sorumluluk gereği paranın belli bir bölümünü toplum yararına, Balıkesir halkı için kullanacağını bildirdi.

Dünya Odalar Federasyonu Başkanı Rona Yırcalı da yatırım yapacağını, üretime yönelik yatırımın yapılmasının hayırların en büyüğü olacağını söyledi. Yırcalı, yatırımla hem ülke ekonomisinin kazanacağını hem de onlarca kişiye ekmek kapısı açılacağını kaydetti.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker de oldukça büyük para olan 30 milyon liranın hayalini kurmanın çok zor olduğunu belirtti.

Böyle bir parayı üreten ve yatıran biri olarak kenarda tutmayacaklarını ifade eden Parseker, ''Yatırıma aktarırım ki istihdam yaratılsın. Bankaya bile yatırılsa ekonomiye girecektir ama ben hemen yatırım yapardım. İnşallah bu para girişimci insanlara çıkar ve yeni yatırımlar yaparlar'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...