Annesinin yakın arkadaşı Julia Samuel'in, ebeveynlerini yitiren çocuklara yönelik kurduğu ''Chald Bereavement Charity'' adlı hayır kurumuna destek amacıyla Daily Mail gazetesi için bir mektup kaleme alan Prens William, vakfı Kraliyet adına himayesine aldığını, çünkü insanın çok sevdiği birisini kaybetmesinin ne olduğunu iyi bildiğini ifade etti.

İlişkili Haberler


Her yıl 23 bin İngiliz çocuğun anne ya da babasını kaybettiğine ve bunun ''berbat bir gerçek olduğuna'' işaret eden William, ''Bu başınıza geldiğinde büyük bir şok yaşıyor ve bunun sizin başınıza geldiğine inanamıyorsunuz. Gerçek acı ise üzerinden biraz zaman geçmeden tam olarak hissedilmiyor. Ve bu acı pek çokları için asla kaybolmuyor'' ifadesini kullandı.

Hayatın değiştiğini, ancak hiçbir günün kaybedilen kişi düşünülmeden yaşanamadığını da vurgulayan William, ''Ama başınıza gelenle yaşamayı ve yıllar içinde kaybettiğiniz kişiyle ilgili mutlu anıları yeniden canlandırmayı öğreniyorsunuz'' açıklamasında bulundu. William, acıların hafifletilmesinde ailenin ve dostların önemli rolü bulunduğuna dikkati çekti.

Bir hayır kurumunun bir çocuğa asla kaybettiği ebeveyninin sevgisini veremeyeceğini de hatırlatan William, İngiltere'de mart ayında kutlanan anneler gününün gelişinin de acılı çocuklar için önemli olduğunu kaydetti.

''Bir daha asla 'anne' sözcüğünü kullanamayacak olmak küçük bir şey gibi algılanabilir, zaten aslında bu artık benim gibi pek çokları için sadece bir kelimeden ibarettir'' ifadesine yer veren William, özellikle böyle günlerde hayır kurumlarının acılı çocukların yanında olması gerektiğini belirtti.