Köln eyalet mahkemesinde salı günü yapılan açıklama, Süreyya Esfandiari-Bakhtiari’nin ölümünden yaklaşık 15 yıl sonra geldi. 69 yaşında ölen Prenses’in tüm mal varlığı, çocuğu olmadığından ağabeyi Bijan Esfandiari’ye kalmıştı. Ancak Bijan Esfandiari de Süreyya’dan bir hafta sonra öldü. 

Bijan Esfandiari’nin ölümünden sonra adamın sıradan bir not defterine yazdığı vasiyetinde tüm mal varlığını aynı zamanda şoförü olan özel sekreterine bıraktığı ortaya çıkmış, ancak Süreyya’nın akrabaları bu vasiyete itiraz etmişti. Mahkeme 15 yıl süren dava sonucunda Esfandiari’nin vasiyetinin geçerli olduğuna karar kıldı. Eski şoföre kalan mirasın miktarı ise basına açıklanmadı.

Prenses Süreyya’nın Fransa’daki mal varlığı ise çeşitli hayır kurumlarına kalmıştı. 

Prenses Süreyya (1968)
Prenses Süreyya (1968)

GÜZELLİĞİYLE DÜNYAYI ETKİLEMİŞ, TÜRKİYE'DE DE ÇOK SEVİLMİŞTİ

İran ve Alman asıllı olan Süreyya, 1951 yılında Şah Muhammed Rıza Pehlevi ile evlenmiş, çocukları olmadığı için boşanmışlardı. İran'da şah soyunun devam etmesi için Rıza Pehlevi, çok sevdiği Süreyya'dan ayrılmak zorunda kalıp çocuk veren bir prensesle evlenmek zorunda kalmıştı. O dönem bu olay dünyada büyük yankı uyandırmış, kadınlar Süreyya'nın kaderi için gözyaşı dökmüştü. İri yeşil gözleri nedeniyle 'Zümrüt Gözlü Prenses' olarak tanınan Süreyya zamanının en zarif kadınları arasında yer almıştı. Türkiye'de de çok sevilen Süreyya, Hayat mecmuasına da kapak olmuştu.

Zümrüt gözlü Süreyya, Rıza Pehlevi'ye çocuk veremediği için evlilikleri 7 yılda bitti
Zümrüt gözlü Süreyya, Rıza Pehlevi'ye çocuk veremediği için evlilikleri 7 yılda bitti