Profesör, Carettalar’a giden suyu içti

Deniz kaplumbağaları Caretta Carettalar'ın korunması için bir vakıf kuruluyor.

13.04.2010 - 18:08

Caretta Carettalar'ın korunmasında büyük katkısı olan ve 25 yıldır Dalyan beldesinde yaşayan, 87 yaşında Türk vatandaşlığına geçen, 1980'li yılların ortalarında Dalyan Plajı İztuzu sahilini şantiye ve otel olmasından kılpayı kurtaran Kaptan June Maimoff ile doğal çevrenin korunmasında büyük katkısı olan dünyaca ünlü Prof.Dr. Sir David Bellamy, Caretta Caretta Vakfı kuruluş çalışmalarını Ley Ley Restaurant'ta verilen yemekle başlattı.

Kaptan June Maimoff yazdığı kitap gelirini ve mal varlığını kurulacak Caretta Caretta Vakfı'na bağışladı. Vakfın kuruluş amacı; doğal çevrenin korunması ve üniversiteye girip çevre ile ilgili bilim dallarında okumak isteyen Türk gençlerine bu kapıyı açmak ve destek sağlamayı amaçladığı bildirildi. Kurulacak vakfın kontrolünün Kaptan June Haimoff başkanlığında Pamukkale Üniversitesi'nde olacağı belirtildi.

Vakıf çalışmaları ile ilgili verilen yemeğe, Köyceğiz Kaymakamı H.İbrahim Çomaktekin, Dalyan Belediye Meclis Üyesi Ömer Koray Irmak, Belediye Avukatı Berna Babaoğlu, Denizli Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Yakup Kaska, Onur Konuğu Prof.Dr. Sir David Bellamy, Okçular köyünde oturan İngiliz Elann Fenn, Okçular köyü muhtarlığı adına Bayram Özal ve birçok yabancı yerleşimciler ve doğa dostları katıldı. Yapılan açık artırmada satılan değişik tablodan 2.035 TL gelir toplandı. Ayrıca Kaptan June Haimoff yazmış olduğu kitapların satışından elde edilecek 25.000 TL gelir ile tüm mal varlığını kurulacak vakfa bağışladığını açıkladı.

Doç.Dr. Yakup Kaska, Pamukkale Üniversitesi olarak bu vakfın kuruluşu için başta Kaptan June Haimoff olmak üzere bu konuda katkılarını eksik etmeyen Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne, Özel Çevre Koruma Kurulu'na, Dalyan Belediye Başkanlığı'na teşekkür etti. Yakup Kaska, deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezi için bir vakıf kurma çalışmalarına başladıklarını belirterek "Bu çabalarımız sonucunda bu vakfımızın kurumunu gerçekleştireceğiz. Bu konuda desteği olan herkese teşekkür ediyorum. Kaptan June bu konuda tüm servetini ve yazmış olduğu kitabın satışından elde edilecek geliri vakfın kurulması için bağışladı" dedi.

Köyceğiz Kaymakamı H. İbrahim Çomaktekin de, doğaya ve kaplumbağaların yaşaması için gönül verenlere maddi ve manevi olarak yapmış oldukları çalışmalara gönülden teşekkür ettiğini bildirdi.

Bilindiği gibi çevreye olan duyarlılığın sadece devletin değil sivil toplum kuruluşlarının da görevi olduğunu anlatan Çomaktekin, "Bu konuda emeği geçen hocamız Yakup Kaska olmak üzere bu işe gönül veren ve bugün burada toplanan bu güzide insanlara da teşekkür ediyorum" dedi.

Kaptan June ise bugün burada gerçekten çok mutlu olduğunu söyledi. 25 yıl önce Dalyan'a geldiğinde Dalyan İztuzu'nda kurulacak olan ve bu sebeple o bölgeye gelerek üreyen kaplumbağaların yok olacağı için İztuzu'nda yapılacak otellerin engellenmesi için kampanya başlattığını anlatan June, şunları söyledi: "Bunda o dönemde benim kadar hatta benden daha fazla Prof.Dr. Sir David Bellamy ve birçok arkadaşımızın desteği oldu. Bunu başardık. Bu günde burada sizlerle beraber bunu vakıflaştırmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Biz bugün için varız ama yarın yokuz. Bu güzelim doğa harikası Dalyan ve tüm doğa güzelliklerinin çocuklarımıza kalacağını düşünerek elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Sonuç olarak bu vakfı kurarak, gençlerimize bırakacağız."

Biyolog ve çevre bilimci Prof.Dr. Sir David Bellamy ise, kendini doğaya ve çevreye adamış bir kişi olarak dünyanın bir çok yerinde doğa ve çevre olaylarına destek verdiğini, bu konuda gönüllü olarak Dalyan'da bulunduğunu, Dalyan'da bulunan deniz kaplumbağaları için kurulacak vakıf kurma çalışmalarında elinden gelen desteği vereceğini söyledi. Bunun için gerekli maddi ve manevi desteğe dünya doğa ve çevre kuruluşlarının katkıda bulunacağını bildiren Bellamy; sözlerini şöyle tamamladı;

"Ben ve kaptan June, 25 yıl önce burada çok büyük bir mücadele vererek bu güzel ortamın böyle kalmasını sağladık. Şimdi kurulacak vakıf sayesinde buraya çok sayıda misafir gelecek ve buradaki sorunları yerinde görerek kolaylıkla çözülecek önerileri sunacaklar. Bu şekilde burada yapılacak eğitim çalışmalarının da en üst düzeye çıkacağına inanıyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...