Bir hafta boyunca polisten kaçan ve bu süre zarfında gönderdiği mesajlarla tehditler savuran Raoul Moat’ın, aylar önceki ses kayıtları ortaya çıktı.

İlişkili Haberler


Yaklaşık 50 saat sürdüğü belirtilen kayıtlar, Moat’un Temmuz 2009 – Nisan 2010 arasında, polislerle, sosyal yardım uzmanlarıyla ve ailesiyle problemler yaşamaya başladığında yapılmış.

Kayıtlarda Moat polis tarafından rahatsız edildiğini ve tüm dünyanın yükünü omuzlarında hissettiğini söylüyor. Kasetler, katilin ölümünden sonra bir arkadaşı tarafından ITV News’e ulaştırıldı.

"GEÇMİŞİMDE BİR PROBLEM OLUP OLMADIĞINI ANLARDIM"
Ağustos 2009’da (Moat bir sosyal hizmet uzmanının takibindeyken) yapılan bir kayıtta katil şunları söylüyor:

"Bir psikiyatristin benimle düzenli bir şekilde konuşmasını isterdim. Böylece derinlerde, geçmişimde benim farkına varamadığım bir problem olup olmadığını anlardık. Benim için 'ben kötü bir şey yapmadım' demek çok kolay, ama ben bir profesyonelden bana gelip de 'Bak şurada bir eksiklik var, işte senin problemin bu' demesini isterdim. Bu eğer ailemi bir arada tutacaksa ben bu işe para harcayabilirim."

"BİR GÜN MUTLUYUM, ERTESİ GÜN KÖTÜ"
Bir başka kayıtta ise şu sözler yer alıyor: 

"Duygusal anlamda fazla değişkenim. Bir gün çok mutlu oluyorum, her şey yolunda gidiyor; ertesi gün çok kötü geçebiliyor. Hayatım boyunca bu böyleydi."

"DÜNYANIN VE AİLEMİN STRESİ OMUZLARIMDA"
Tutuklanmasından kısa bir süre önce yapılan bir kayıtta ise Moat şunları söylüyor:

"Hayatımı artık sınırda yaşıyorum, tam bir problemden kurtulduğum anda bir başkası geliyor, sonra bir diğeri, sonra bir diğeri... Ve hiç birisi doğru değil. Polisle problemlerim var, hep peşimdeler. Hep sırtımda bir yük gibiler. Sadece bundan kurtulmak istiyorum. Dünyanın ve ailemin stresi omuzlarımda..."

DEDEKTİF OLMAK İSTEDİ...
Northumbria polisiyle yaptığı bir konuşmada, ne zaman nerede olduğunu kanıtlamak için evinin etrafına 8 kamera yerleştirdiğini söyleyen Moat, ayrıca ses kayıt ekipmanları olan kıyafetleri olduğunu ve bazı muhabbetlerini kaydettiğini, küçükken dedektif olmak istediği için bunlara ilgi duyduğunu söyledi.

Ayrıca Moat’un verdiği bilgiye göre Ekim 2009’da bir ağaç işine girdi. Eskiden gece kulüplerinde badigard olarak çalışan Moat, çocukları olduktan sonra bu işi yapamadığını, çünkü kulüpte çıkan bir tartışmanın evindekilere de zarar vermesinden korktuğunu söylüyor.

BAŞBAKAN'DAN TEPKİ
Bu arada sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta katil adına açılan "Raoul Moat bir efsaneydi" adlı gruba katılan binlerce kişiye Britanya Başbakanı David Cameron tarafından büyük tepki geldi.

Sitenin, 30 bin kişinin üye olduğu 'katile övgü'’ grubu için herhangi bir yaptırımda bulunmamasını sert bir dille eleştiren David Cameron şunları söyledi:

"Benim gördüğüm kadarıyla Raoul Moat acımasız bir katildir. Nokta. Bitti. Bu adama azıcık da olsa sempati duyan insanları da anlamakta güçlük çekiyorum. Sempati olacaksa kurbanlara ya da bu katilin korkusuyla yaşayan insanlara olmalıdır, katile değil."

"KEŞKE DAHA ÇOK İNSAN ÖLDÜRSEYDİ"
Ancak dün gece Facebook’tan yapılan açıklama sitenin grubu kapatmayacağını gösteriyordu.

Gruptakilerin açıkça katilin yaraladığı polise saldırmaları ve "Keşke daha çok insan öldürseydi" şeklindeki söylemleri Facebook tarafından yapılan "Onun kahraman olduğunu düşünenler kendi görüşlerini belirttiler" açıklamasıyla haklı gösterildi.