Punkçılara tıraşla rehabilitasyon

Endonezya'da polis bir konserde gözaltına aldığı punkçı gençlerin saçlarını tıraş edip takılarını çıkardıktan sonra rehabilitasyona götürdü.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.12.2011 - 15:41

Punkçılara tıraşla rehabilitasyon

Endonezya’nın muhafazakar Banda Açe bölgesinde, polis, ahlaki değerlere tehdit oluşturduğu gerekçesiyle, 65 gencin, mohavk tipi saçlarını tıraş etti. Gençlerin vücutlarındaki piercingler, kollarındaki bileklikler ve zincirler çıkarıldı. Gençler daha sonra "ruhsal" arınma için havuza sokuldu.

GENÇLERE DİŞ FIRÇASI DAĞITILDI
100'den fazla kişinin katıldığı konser sırasında göz altına alınan gençlere daha sonra başka kıyafetler verildi ve her birine diş fırçası dağıtıldı.

Kamyonetlerle Banda Açe'ye 60 kilometre uzaklıktaki tutukevine getirilen gençlerin, en az 10 gün rehabilitasyon için burada tutulacakları belirtildi.

'BİZ KİMSEYE ZARAR VERMEDİK'
Gençlerden 22 yaşında Fauzan, olayın küçük düşürücü olduğunu belirterek, "Neden saçlarım? Biz kimseye zarar vermedik. Bu, bizim kendimizi ifade etme şeklimiz. Neden bizlere suçluymuşuz gibi muamele ediyorlar" dedi.

İskender Hasan ise yanlış birşey yapmadıklarını, kimseye işkencede bulunmadıklarını, insan haklarını ihlal etmediklerini savunarak, gençleri doğru yola sokmaya çalıştıklarını söyledi.

'POLİS GENÇLERİN SUÇUNU AÇIKLAMAK ZORUNDA'
Öte yandan insan haklarından sorumlu Endonezyalı yetkili Nur Hulis, olayı kınayarak, polisin bu gençlerin ne suç işlediklerini açıklamak zorunda olduğunu ve konunun soruşturulacağını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...