Puşi Cemil İpekçi'yle moda dünyasında

Diyarbakır'ın geleneksel el sanatları ürünlerinden ipek puşi, moda dünyasıyla buluşuyor. Ünlü modacı Cemil İpekçi, puşiden kravat, şal ve kostüm tasarlayacak.

04.03.2009 - 14:36

Puşi Cemil İpekçi'yle moda dünyasında

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın 'Sosyal Destek Programı' kapsamında hayata geçirdiği "silk puşi projesi" ile ipek puşiler moda dünyasıyla tanışıyor.

Projeye moda dünyasının ünlü ismi Cemil İpekçi'den destek geldi. Görüşmelerde bulunmak üzere kente gelen İpekçi Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. DTSO Başkanı Galip Ensarioğlu ile El Sanatları Merkezi'ni gezen İpekçi, sergilenen ürünlerle ilgili bilgi aldı.

Ünlü modacıdan destek istediklerini belirten Ensarioğlu, "Geleneksel el ürünlerimizi tekrar canlandırmak, üretime ve ilin istihdamına katkı sağlamak amacıyla yapmış olduğumuz projede üretilen malın tasarlanması ve pazarlanması çok önemli. Bir malı üretmek tek başına yetmiyor. Bunu çok iyi tasarlamak ve pazarlamak gerekiyor. Bu anlamda Cemil İpekçi bize destek sözü verdi. İnşallah birlikte çalışacağız. Bu ürünlerimizi hem daha iyi tasarlayacağız hem de pazarlayacağız. İpekçi'nin yardımıyla üretilen bu malların da sürekliliğini sağlamak amacıyla bu proje çok önemli" dedi.

Cemil İpekçi ise, el sanatlarına yeterince önem verilmediğini söyledi. Bu tarz ürünlerin dünyada çok rağbet gördüğüne dikkat çeken İpekçi, "Biz koruyamazsak dünya korumaya çalışıyor. Onun için de böyle bir teklif geldiği zaman çok mutlu oldum. Çünkü dedim ki 'Nihayet insanlar kendilerinin sahip olduğu sanatın farkına varmaya başladılar.' Ülkemizde bunu da tabii ki genç beyinlere borçluyuz. Bunlar folklorik şeyler. Bire bir kullandığımız zaman dünyaya açılmanız çok zor. Onların bugünkü moda dediğimiz sektörün içinde kullanmamız gerekiyor ki önü açılsın. Puşi'dan inşallah bir koleksiyon hazırlayacağız. Kravatlar ve kostümler yapacağız" diye konuştu.

Hedeflerinin dünya pazarına açılmak olduğunu vurgulayan İpekçi, "Ürünün pazarlaması çok önemli. Yurt içinden daha çok tasarımları yurt dışına pazarlamak istiyoruz. Bize çok olağan gelen şeyler diğer insanlar için farklı oluyor" dedi.

İpekçi Kulp ilçesindeki ipek böceği tezgahlarını da gezdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...