İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesince bu yıl da ramazan ayı boyunca sokak iftarları yapılacak. Geçen yıl günde yaklaşık 20 bin kişiye verilen hizmet, bu ramazan ayında da İstanbul'un farklı semtlerine kurulan iftar sofralarında devam edecek. 

Fatih Belediyesi, ilçe genelinde 17 farklı meydan ve sokakta 5 bin kişilik sokak iftarları düzenleyecek. 

Belediye, ramazan ayı boyunca aşevinden günlük 2 bin 500 kişiye de yemek dağıtacak. Fatih Saraçhane Anıt Park'ta kurulacak çadırda ise şiir dinletisi sunulacak. 

Belediye, bayram sabahı da Selatin camilerinden birinde, 5 bin kişilik kahvaltı verecek.
 
SULTANAHMET'TE RAMAZAN
Ramazan ayı ve şenliklerin vazgeçilmez mekanı Sultanahmet Meydanı'nda bu yıl ramazan ayı, yeni bir konseptle karşılanacak. Meydanda yeni düzenlenen ve trafikten arındırılmış alanda sohbet mekanları oluşturulacak ve tarihi alanın özüne uygun organizasyonlar düzenlenecek. 

Meydandaki etkinliklerde Seyr-ü Temaşa ve Semazen gösterileri, Hacivat-Karagöz, illüzyon, jonglör ve kukla gösterileri yer alacak. 

Ramazan boyunca her cumartesi meydandaki iftar sonrasında, Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu sohbet programlarına katılacak. Alman Çeşmesi'nde Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenecek ve şerbet dağıtımı yapılacak. Beyazıt Meydanı ile Sultanahmet Meydanı arasında 2 farklı noktada tasavvuf müziği konserleri verilecek. 

Meydandaki gösteriler, ramazanın ilk 15 günü akşam namazından sonra, son 15 günü ise yatsı namazının ardından gerçekleştirilecek. 

Amfi tiyatroda ise Seyr-ü Sema konserleri ve Semazen gösterileri, mehter takımı, Ahmet Özhan, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği konserleri izleyicilere sunulacak.
 
GALATA KÖPRÜSÜ ÜZERİNDE İFTAR
Eyüp Belediyesi on bir ayın sultanı ramazanda bu yıl da Haliç'teki eski Galata Köprüsü üzerinde ilk gün iftar düzenleyecek. Köprü üzerine kurulan masalarda Haliç'in muhteşem manzarası eşliğinde oruç açmak, Tasavvuf Müziği'nin nağmelerinde, sema gösterileri izlemek isteyenler, ramazanın ilk günü Eyüp'te buluşacak. İlk gün iftarına yaklaşık 15 bin kişi davet edilecek. 

Belediye, ilçedeki tüm mahallelerde ve Eyüp Sultan Cülus Yolu'nda açık hava iftarları düzenleyecek ve belediye önündeki caddeye tarihi Osmanlı evleri kuracak. 

Eyüp Belediyesinin toplu mahalle iftarları programlarında, hafızlarca Kuranı Kerim okunacak, Tasavvuf Müziği eşliğinde konserler, ilahiler yer alacak ve çocuklar için Hacivat-Karagöz, jonglör, kukla, sihirbazlık gösterileri, ateş yutan adam, uzun adam gibi gösteriler düzenlenecek. 

Haliç kıyısında düzenlenecek açık hava sinemasında ramazan ayı süresince Türk Sineması'na damgasını vurmuş filmler Eyüplülerle buluşacak. 

Eyüp'te ramazan süresince Feshane'de ve Pierre Loti Tepesi'nde de her gün geleneksel renkli eğlenceler ve toplu iftar yemekleri düzenlenecek.
 
ŞİŞLİ'DE 5 BİN KİŞİLİK İFTAR ÇADIRI
Şişli Belediyesi, Mecidiyeköy ve Ayazağa'da kurulacak olan çadırlarda, ramazan ayı boyunca toplam 5 bin kişiye iftar yemeği verecek. 

Belediye her akşam ilçenin ekonomik düzeyi düşük mahallelerine ve okul yurtlarına kumanya ve erzak yardımında da bulunacak. Belediye, yemek dağıtımı ve yapılacak erzak yardımı ile toplam 50 bin kişiye ulaşılmayı amaçlıyor. 

Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de belirli günlerde ilçedeki mahallelerde evlere konuk olarak iftar vaktini vatandaşlarla geçirecek. Belediye ayrıca her akşam 5 ayrı mahallede 2 bin 500 kişilik sokak iftarları düzenleyecek.
 
SARIYER, GAZİOSMANPAŞA VE BAKIRKÖY'DE RAMAZAN
Sarıyer Belediyesi ramazan ayı süresince çeşitli mahallelerde kuracağı iftar çadırlarında, her akşam binlerce vatandaşa iftar yemeği verecek. Belediye ihtiyaç sahibi 10 binden fazla kişiye de erzak kolisi ve iftar paketleri dağıtacak. 

Ramazan şenliklerinde, tiyatro oyunları, fasıl dinletileri, film gösterimleri, çeşitli yörelerden halk oyunları, meddah, Hacivat-Karagöz, Kavuklu-Pişekar, kanto, vantrolog, kukla, sihirbaz gösterileri ile yarışmalar ve ramazan sohbetleri de gerçekleştirilecek. 

Etkinliklerde ayrıca Türk Sanat Müziği'nin usta yorumcusu Emel Sayın, sanatçı Emre Aydın, Türk Halk Müziği'nin sevilen sesi Kubat, Zafer Gündoğdu ve ekibinin yanı sıra Karadeniz türküleriyle ünlü Hülya Polat Sarıyerlilerle buluşacak. 

İstinye Tersane Alanı'nda düzenlenecek ramazan şenliklerinde ise tiyatro oyunları, Karadeniz, Roman, Muş, Teke yöresine ait halk oyunları gösterileri ve yarışmalar gerçekleştirilecek. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi de ramazan ayı boyunca iftar öncesi ve sonrası tasavvuf musikisi, sema gösterileri, geleneksel tiyatro gösterileri, sohbet programları ve teravih sonrası etkinlikler gibi bir çok programa ev sahipliği yapacak. Belediye, 11 ayrı mahallede ''Gönül Sofraları'' adıyla düzenlenecek sokak iftarlarında da halkla buluşacak. 

Gönül Sofraları, Bağlarbaşı, Fevzi Çakmak, Barbaros Hayrettin Paşa, Şemsipaşa, Kazım Karabekir, Hürriyet, Mevlana, Yıldıztabya, Yeni Mahalle, Merkez ve Karadeniz mahallelerinde kurulacak. Her yemeğe toplam 3 bin kişinin katılacağı iftarlar öncesinde tasavvuf müziği dinlenecek. 

Bu arada, ramazan ayı boyunca her gün Gaziosmanpaşa Belediye bahçesi, Hükümet Konağı Meydanı ve Mevlana Mahallesi etkinlik alanında özellikle çocuklara yönelik olarak tiyatro gösterileri, meddah, Karagöz-Hacivat, kukla gösterileri ve orta oyunları sahnelenecek. 

Bakırköy Belediyesi bu yıl Kartaltepe Millet Parkı içinde bulunan çadırda her akşam 1500 kişiye 4 çeşitten oluşan iftar yemeği verecek. Ayrıca iftara gelemeyecek 10 bin kişiye değeri yaklaşık 30 TL olan kumanya paketleri dağıtılacak.
 
ÜSKÜDAR'DA RAMAZAN BİR BAŞKA YAŞANACAK
Üsküdar Belediyesi, bu yıl iftar yemeklerini başta Üsküdar İskele Meydanı olmak üzere 9 ayrı noktada verecek. Üsküdar'da her gün 20 bin kişi çorba, etli ve nohutlu pilav, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan menüden faydalanacak. 

Belirlenen merkezler dışında Üsküdar vapur iskelesinin yanında bulunan dubada her gün 3 bin vatandaş boğaz manzarası eşliğinde iftarını açabilecek. 
Bu yıl ayrıca Üsküdar genelindeki 33 mahallede ramazan sofraları oluşturulacak ve mahalle sakinleri iftar öncesi sokakta geleneksel Türk müzikleri eşliğinde geçmişe yolculuk yaparken ezanın okunması ile birlikte Türk ve İslam geleneklerine uygun olarak aynı kaptan servis yapılan yemekleri yiyerek oruçlarını açacak. 

Belediye, Harem, Bağlarbaşı Kültür Merkezi önü, Zeynep Kamil Mahallesi muhtarlık yanı, Ünalan Camisi bitişiği, Ferah Mahallesi Mustafa Gazi Altuntaş İlköğretim Okulu bahçesi, Yavuztürk Mahallesi son durak, Bahçelievler Mahallesi Sultan Murat son durak, Selimiye Ek Hizmet Binası Aşevi ve Üsküdar İskelesi'nde dağıtım merkezleri oluşturacak 

Dağıtım merkezlerinde verilecek yemeklerde ise belediye günlük olarak 2 bin kilogram et, 2 bin kilogram pirinç, 1200 kilogram tulumba tatlısı, 500 kilogram mercimek çorbası, 20 bin adet ayran, ekmek ve hurma kullanılacak. 

Bu yıl da Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek ramazan etkinliklerinde geleneksel Türk Tiyatrosu Karagöz, orta oyunu, meddah, çocuklar için Karagöz-Hacivat gölge oyunu, jonglör, illüzyonist, müzikal kuklalar, pantomim ve cambaz, ayrıca Tasavvuf Müziği, Halk Müziği ve Sanat Müziği konserleri, sohbetler, tiyatro, sinema gösterimleri, folklorik gösteriler, sıra gecesi, yöresel halk oyunları, Kadir Gecesi özel programı ve Üsküdar tarihinin canlandırıldığı faaliyetler sergilenecek.
 
KARTAL'DA MAHALLE İFTARLARI  
Kartal Belediyesi, ramazan ayı boyunca Cevizli Çınar Camisi konferans salonu, Soğanlık Baykan Düğün Salonu, Topselvi Kıbrıs Şehitleri Camisi toplantı salonu, Esentepe Boy Düğün Salonu, Uğur Mumcu, Hürriyet ve Yakacık yaşam kalitesini yükseltme merkezleri, Çavuşoğlu Spor Kulübü toplantı salonlarında her gün düzenli olarak iftar yemeği verecek. 

Belediye aynı zamanda Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Suzan Yazıcı Acil Tıp Merkezi, Semiha Şakir Doğumevi ile Çocuk Poliklinikleri önünde de vatandaşlara her gün iftar ve sahur verecek. 

Ramazan ayı boyunca Kartallılar, iftardan sonra ilçenin 20 mahallesinde kurulacak olan açık hava sinemalarında her gün farklı bir film izleyecek.
 
TUZLA'DA SOKAK İFTARLARI
Tuzla'da Ramazan ayı boyunca, 17 mahallede 2 biner kişilik sokak iftarları düzenlenecek. Belediye Ramazan ayı kapsamında 10 bin aileye de gıda yardımı yapacak. 

Sokak iftarlarında iftar alanına kurulacak mobil TIR'da, orta oyunu ve Hacivat-Karagöz oyunları, tiyatro oyunları sahne alacak. Sokak iftarlarında ayrıca, şerbet, pamuk şeker ve macun şekeri ücretsiz olarak dağıtılacak. 

Belediye, Tuzlalıların ramazan ayını dolu dolu yaşaması için Tuzla Sahil Tören Alanı'na da büyük bir otağ çadırı kuracak. Çadırda, ramazan ayının manevi atmosferine uygun sergi, konser, sohbet, fuar, şiir dinletisi ve el sanatları gibi etkinlikler ile mehteran ve sema gösterileri, ney dinletileri, tiyatro oyunları, çocukların neşeli saatler geçirmesi için oyun grupları ve ünlü sanatçıların konserleri düzenlenecek. 

Çocuklar için de lunapark tarzında oyun grupları kurulacak ve Hacivat-Karagöz, Nasrettin Hoca, Keloğlan, İbiş ve Boncuk, meddah, orta oyunu, çocuk tiyatrosu, illüzyonist, ateşbaz, sırık adam, tel cambazı gösterileri düzenlenecek. 

Belediyenin düzenleyeceği ramazan etkinlikleri kapsamında ayrıca birçok ünlü akademisyenin katılımıyla sohbet programları gerçekleştirilecek.
 
BEYKOZ'DA GÖNÜL SOFRALARI
Beykoz Belediyesi, ramazan ayı boyunca ilçenin 25 mahalle ve 20 köyünde her akşam farklı bir mahalle olmak üzere sokak iftarları düzenleyecek. 

Belediye mahalle ve sokaklarda düzenlediği iftar programlarının yanı sıra şehit aileleri, gaziler ve ihtiyaç sahipleri ile ilçe protokolünü bir araya getirecek ''Gönül Sofraları'' kuracak. 

Tarihi Beykoz Çayırı'nda ise, ilçedeki il ve yöre derneklerinin katılımıyla 10 bin kişinin aynı anda ağırlanacağı iftar sofrası kurulacak. 

Belediye Meydanı'nda ramazan ayı boyunca her cuma ve cumartesi günü çocuklara özel Hacivat-Karagöz, Nasrettin Hoca, Kavuklu ve Pişekar, meddah, jonklör gösterileri ve büyüklere yönelik konserler düzenlenecek. Sanatçılar Mustafa Demirci, Mustafa Uğur, Mustafa Cihat, Ertuğrul Erkişi ve Bedirhan Gökçe'de konser verecek.
 
PENDİK, ATAŞEHİR VE ÇEKMEKÖY'DE RAMAZAN
Pendik'te, bu yıl ramazan ayında sahilde kurulacak çadırda iftar yemeği verilecek. Ayrıca 3 günde bir ilçenin çeşitli mahallelerinde 3 bin kişilik sokak iftarı gerçekleştirilecek. Sokak iftarında vatandaşlara yemekler hazır paket halinde sunulacak. 

Maddi durumu yetersiz vatandaşlara da ramazan ayının ilk 15 gününde bayramlık için giysi, ayakkabı ve okul için kırtasiye yardımında bulunulacak. 

Ataşehir Belediyesi bu yıl ramazan ayında 1500 aileye iftar için sıcak yemek, 3 bin 500 aileye de gıda paketi dağıtacak 

Ramazan ayı süresince mahallelerde düzenlenecek sokak şenliklerinin yanı sıra açık hava sinemaları, parklarda animasyon gösterileri, gezici orkestra gibi bir dizi etkinlik ramazan ayı boyunca Ataşehirlilerle buluşacak. 

Çekmeköylüler birlik, beraberlik ve bereket ayı olan ramazanda sokak iftarlarında oruçlarını açacak. Porselen tabaklarda yapılan yemek servisleriyle açık hava restoranına dönecek mahallelerde, eski komşuluk ilişkileri canlanacak. 

Uzun yaz gecelerinde ramazanın verdiği huzurun yanına ailece yapılacak etkinliklerin verdiği mutluluğu da eklemek isteyen Çekmeköy Belediyesi, Doğa Park'ın girişine şenlik alanı kuracak. 

Ramazan ayı boyunca her akşam saat 21.00'de kapılarını açacak şenlik alanında gölge oyunu, kukla gösterisi, Yalçın Özden'in meddah oyununun yanı sıra Tasavvuf Müziği konserleri ve sohbet programları yapılacak.