Rizeli mucit otomobil üretti

Ardeşen'de yaşayan emekli işçi koçoğlu kendi tasarımı olan 3 kişilik otomobille görenleri şaşırtıyor.

Anadolu Ajansı 29.01.2011 - 18:10

Rizeli mucit otomobil üretti

Rize'nin Ardeşen ilçesinde yaşayan emekli işçi Hayrullah Koçoğlu, ''Atmaca 53'' adını verdiği otomobil üretti. İlçe halkı arasında ''Ardeşenli mucit'' olarak tanınan Koçoğlu, kendi tasarımı olan ''Atmaca 53'' adlı otomobilinin yapımını, yaklaşık 2 ayda tamamlayarak kullanılır hale getirdi.

Koçoğlu yaptığı açıklamada, hiçbir otomobil ya da taşıtı örnek almadan bir otomobil tasarladığını ve kendisine ait küçük bir atölyede çalışmalarına başladığını belirtti.

Motor aksamını, hurdadan temin ettiği otomobilinin yapımında tamamen kendisine ait alet ve malzemeleri kullandığını, kendi aletlerinin yetersiz kaldığı ender durumlarda, sanayi sitesindeki arkadaşlarının iş makinelerini kullandığını anlatan Koçoğlu, sürücü ile birlikte 3 kişi taşıma kapasitesine sahip olan otomobiline, Ardeşen yöresinde tutku haline gelen atmaca yetiştiriciliğinden ötürü ''Atmaca 53'' adını verdiğini söyledi.

Ekonomik olması açısından LPG ile çalışmak üzere tasarladığı otomobilin 10 bin liraya mal olduğunu ifade eden Koçoğlu, otomobilini denemek amacıyla kullandığını, çay bahçeleri arasında dolaşıp köyünün yüksek tepelerine çıkabildiğini kaydetti.

'İMKANLAR KISITLI OLMASA DAHA İYİ BULUŞLARIM DA OLURDU'
Bugüne kadar yüze yakın icadı olduğunu belirten Koçoğlu, ''İcatlarımın arasında beni en çok mutlu eden, otomobilimdir. Teknolojiye olan sevgim ve merakım beni bu tür çalışmalara yönlendiriyor. Doğa ile başbaşa kaldığım zamanlarda hem dinleniyor hem de yapacağım işleri tasarlıyorum. Eğer elimdeki teknolojik imkanlar daha geniş olsa, iyi bir ekibim olsa çok daha güzel buluşlarım olurdu'' dedi.

Koçoğlu, gençlerin teknolojik çalışmalara yönlendirmesi gerektiğini ifade ederek, ''Ben çalışmalarımı yaparken bir yandan da çevremdeki gençlerde merak uyandırmayı amaçlıyorum. Sanırım çalışmalarım amacına ulaşıyor, gençler etrafımda toplanarak arabamı inceliyor, nasıl yaptığım hakkında bilgi alıyorlar. Avrupa ülkelerinde bu tür çalışmalar devlet tarafından destekleniyor. Çalışmalar teşvik ediliyor. Ülkemizde de böyle uygulamalara yer verilmesi gerekir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...