Rizelilerin hedefi: Zengin turist

Rize Valisi Hacımüftüoğlu, turizmden elde edilen gelirin artırılması için turist sayısının artırılması yerine, harcama kapasitesi yüksek olan turistlerin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Haberler 24.05.2011 - 11:03

Rizelilerin hedefi: Zengin turist

Seyfullah Hacımüftüoğlu, son yıllarda resmi rakamlara göre Rize'yi yılda ortalama 500 bine yakın turistin ziyaret ettiğini belirterek, ''Ancak bu sayısının çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz sadece konaklayan turistlerin sayısını biliyoruz'' dedi.        

Çamlıhemşin Belediyesi'nin sadece Ayder'e yılda ortalama 600 bin kişinin geldiğini belirlediğini vurgulayan Hacımüftüoğlu, ''Her gelen turist ilimizde konaklamıyor. Günübirlik gelip gidenlerin istatistiğini tutamıyoruz. Sağlıklı bir istatistiki verimiz yok. Bunun dışında Rizeli olup il dışında yaşayan hemşehrilerimiz, memleketini ziyarete geldiklerinde turist olarak geliyorlar. Bunların tümünü bir araya getirdiğimizde ilimize çok daha fazla turistin geldiğini anlarız'' diye konuştu.
        
FAZLA TURİST TURİZM KAYNAKLARINA ZARAR VEREBİLİR
Fazla turistin fazla gelir anlamına gelmediğini ifade eden Vali Hacımüftüoğlu, şunları söyledi:       

''Aslında turist sayısının artırılması mı, yoksa harcama kapasitesi yüksek profili olan turistlerin hedeflenmesi mi daha doğru olur, buna karar verilmesi gerekiyor. Ben turist sayısının artırılması yerine, harcama kapasitesi yüksek turistlerin hedeflenmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bölgemiz çok güzel, oldukça kıymetli, kıskanılacak yerler. Ancak yaylalarımız sadece bir yıl bile 1 milyon insanı ağırlasa, bir sonraki sene çimen de kalmaz, su kaynağı da kirlenir. Çöpleri atacak yerimiz yok. Bu nedenle sayısal olarak az ama harcama kapasitesi yüksek hedef kitle belirleyip hizmetlerimizin kalitesini yükseltmeliyiz. Böylece getirisi yüksek olan bir ortam oluşturmalıyız. Bu yönde çalışmalar yapıyoruz.''        

Genelde turizmde başarının sayı ile ölçüldüğünü, çok turist geldiğinde çok gelir elde edileceğinin düşünüldüğünü dile getiren Hacımüftüoğlu, şöyle devam etti:        

''Ama yaptığımız masraflar ile elde ettiğimiz geliri karşılaştırdığımızda, bir de doğaya verilen tahribat ortaya konduğunda karda mı, zararda mı olduğumuz tartışmalı hale gelir. Çevreye yönelik uzun vadeli olumsuzluklar, karda değil zararda olduğumuzu gösterir. Bu nedenle sayısal olarak az ama harcama kapasitesi yüksek kitleyi hedeflememiz gerekir. Bu, gerçek anlamda bölgemizin kurtuluşu olur.''        

Bu nedenle nitelikli yatak kapasitesinin yükseltilmesi gerektiğine, ayrıca, turizm pastasından şehrin tümünün istifade etmesini sağlayacak ortamın sağlanmasının da önemli olduğuna dikkat çeken Hacımüftüoğlu, tanıtım ve yatırım çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini kaydetti.        

Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, devam eden Doğu Karadeniz Turizm Master Planının bu çalışmalardan birisi olduğunu dile getirerek, ''Rize Dernekler Federasyonunun düzenlediği Karadeniz'de 8 ülkede görülecek 100 nokta projesi de önem taşıyor. Batum'da bir süre önce turizmle ilgili 'iki ülke tek tatil' toplantısı da bunlardan birisi. Rize'ye gelen bir kişi Batum'a giderse bir ülkeye daha gitmiş olur. Batum'a gelen de Rize'ye gelirse ikinci bir ülkeyi görmüş olur'' dedi.


Sayfa Yükleniyor...