NTV

Roman Polanski’nin tecavüz davası teklifi reddedildi

Yaşam

Polonyalı yönetmen Roman Polanski, 40 yıl önce suçlandığı tecavüz davasının düşürülmesi için mahkemeye teklif verdi ancak mahkeme teklifi reddetti.

Oscar ödüllü yönetmen Roman Polanski’nin, 40 yıl önce adının karıştığı ve halen devam eden tecavüz davasının düşürülmesi için yaptığı teklif, mahkeme tarafından reddedildi.

Jack Nicholson’un evinde 13 yaşındaki bir kıza tecavüz etmekle suçlanan Polanski, 1978’de ceza kararı öncesi ABD’den kaçmıştı.

Fransa’da yaşamaya başlayan ve Fransız vatandaşı olan 83 yaşındaki yönetmenin avukatları, hapse girmeme garantisi alarak Polanski’nin 40 yıl sonra ABD’ye geri dönmek istediğini mahkemeye bildirdi.

Los Angeles Yüksek Mahkemesi Yargıcı Scott Gordon, geçen ay yapılan duruşmada, Polanski’yi, cezasını çekmek üzere ABD’ye dönmeye çağırdı ve “zengin bir ünlü” olarak özel muamele görmemesi gerektiğini söyledi.

Mahkemeden pazartesi günü yayınlanan bildiride, “Savunmanın isteklerinin reddedildiğine karar verildi” dendi.

Polanski’nin avukatı, yönetmenin 2009 yılında 42 gün cezaevinde kaldığını ve İsviçre’de 300 gün ev hapsinde tutulduğunu söyleyerek cezasını çektiğini belirtti. 

ETİKETLER