Romantik Şehir; Budapeşte

Batının lüksünü ve asırlık gelenekleri bir araya getiren kozmopolit kent Budapeşte, ziyaretçilerini bekliyor.

24.02.2011 - 13:58

Romantik Şehir; Budapeşte

Dünyanın en romantik şehri denilen Budapeşte’de Tuna nehrinin iki yakasını birleştiren köprüler özellikle geceleri ışıl ışıl ve göz alıcıdır. Tam anlamıyla dinlenmek, tarihi ve büyüleyici yerler görmek ve romantizmi doyasıya yaşamak isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Şehir, Tuna nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmüş durumdadır. Buda tarafında bulunan Kale Dağı’nın göz kamaştırıcı manzarası ve şehrin kalbi Kahramanlar Meydanı görülmeye değer güzelliklerindendir. Çok sayıda müzesi, görkemli yapıları, 1300’e yakın kaplıcası ile Budapeşte tam anlamıyla bir kültür ve sağlık şehridir. Yılbaşında balolar düzenlenen tarihi opera binası ve Osmanlı zamanında yaşamış ulu kişi Gül Baba’nın türbesi özellikle tarihine düşkün kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Budapeşte hem Batı’nın lüksünü hem de gelenekleri göz kamaştırıcı bir harmanla sunar. Bir yandan tarihi ve geleneksel yapıları, bir yandan da modern alışveriş merkezleriyle göze çarpan Vati Utka Caddesi’yle Budapeşte, tam bir kozmopolittir. Vati Utka, Budapeşte’nin en gözde alışveriş caddesidir. Modanın nimetlerini tüm çarpıcılığıyla gözler önüne serer. En görkemli alışveriş merkezi olan Duna Plaza, koni biçimindeki dış görüntüsü ile tam bir alışveriş cennetidir. Bunların yanı sıra aynı zamanda Avrupa'nın en eski lunaparklarından birine ve en büyük ikinci hayvanat bahçesine ev sahipliği yapmaktadır.

Budapeşte’ye gitmek şimdi çok kolay. Türk Hava Yolları’nın Şubat ayı kampanyasıyla Budapeşte’ye yalnızca 187 €’ya uçmak mümkün. Daha detaylı bilgi almak ve diğer promosyonları görmek için tıklayınız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...