Rusya'da saatler geri alınmadı

Rusya, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede dün uygulanmaya başlanan kış saatine geçmedi.

31.10.2011 - 09:47

Rusya'da saatler geri alınmadı

Rusya'nın yaz saatinde kalmaya devam ederek, saatlerin geri alınmayacağı devlet başkanı Dimitri Medvedev tarafından Mart ayında açıklanmıştı. Bu yüzden Rusya'da saatlerde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Medvedev'in söz konusu kararı alırken Rusların saat değişimi sebebiyle yaşadıkları strese engel olmak amacıyla hareket ettiği bildiriliyor.

Ülkede saat değişikliğinin yapıldığı dönemlerde intihar oranlarında artış yaşandığı yönünde uzman görüşleri de yaygın... Ayrıca ülkede yaz saati uygulamasından çıkılmaması sebebiyle uluslararası bağlantıları bulunan iş kollarında sıkıntılar yaşanabileceğine de dikkat çekiliyor.

Ülkede özellikle hava ve demir yolları şirketlerini zorluklarla dolu bir dönem bekliyor.

TASARRUF AMAÇLI UYGULAMANIN ORTAYA ÇIKIŞI
Güneş ışınlarından daha fazla faydalanmak amacıyla ortaya çıkan yaz saati uygulaması ilk kez 1895 yılında Yeni Zelandalı bilim adamı Vernon Hudson tarafından gündeme getirildi.

Güneş ışınlarından ve ısısından faydalanarak, ısınma ve faydalanma maliyetlerini azaltmayı amaçlayan uygulama 1916'da Almanya ve müttefikleri tarafından ilk kez resmen uygulandı.

Yaz saatine geçiş 1920lerde Avrupa ülkelerinin çoğu tarafından benimsendi. Türkiye'de uygulanması da 1 Temmuz 1940 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla başladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...