Saat 24'ten sonra canlı müzik yasak

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre; konut, canlı müzik izni almış oteller hariç diğer oteller, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar, ''çok hassas kullanımlar'' kategorisinden çıkarıldı.

27.04.2011 - 12:00

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, bazı hassas kullanım alanları yeniden belirlendi. Buna göre, yataklı hizmet veren sağlık kurumları, eğitim dönemlerinde yatılı eğitim kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri ve bunları içine alan 250 metrelik alan ''çok hassas kullanımlar'' olarak tanımlandı.        

Konut, yataklı hizmet veren konaklama tesisleri, eğitim kurumları, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar da ''hassas kullanımlar'' olarak belirtilirken, idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesisleri ''az hassas kullanımlar'' olarak nitelendirildi.        

Canlı müzik izni almış oteller hariç diğer oteller, konut, açık arazideki ve yerleşim alanı içindeki sessiz alanlar, ''çok hassas kullanımlar'' kategorisinden çıkarıldı.
        
00.00'DAN SONRA CANLI MÜZİK YASAK    
  
Yönetmelikte, ''müzik yayını yapan eğlence yerlerinden kaynaklanan çevresel gürültünün önlenmesine ilişkin esaslar'' yeniden düzenlendi ve bu maddede yer alan ''rekreasyon alanları'' ifadesi kaldırıldı. Buna göre, çok hassas kullanım alanlarındaki açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik yayını yasaklandı. Bu alanlarda, açık ve yarı açık eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek. Bu alanlardaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerleri kapalı hale getirilecek.        

Toplam çevresel gürültü seviyesi de gürültüye maruz kalınan alandaki etkilenen kişi sayısı, gürültü kaynağı ve gürültüye hassas mekanlar arasındaki mesafe gibi faktörler göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenecek. Sınır değerin aşılması halinde, arka plan gürültü seviyesine katkısı olan her bir eğlence yeri, sınır değer aşımından eşit olarak sorumlu olacak.        

Hassas kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde, 00.00-07.00 saatleri arasında canlı müzik yayını yasaklandı. Açık ve yarı açık eğlence yerleri, diğer saatlerde belirtilen sınır değerleri sağlayacak şekilde faaliyetlerini sürdürebilecek.        

Belirtilen sınır değerleri bir yılda üç defa sağlamadığı tespit edilen açık ve yarı açık eğlence yerleri, fiziki olarak tamamen kapalı hale getirilecek. Fiziki olarak tamamen kapalı bir mekanda faaliyet gösteren eğlence yerlerinden çevreye yayılan gürültü seviyesi, belirtilen sınır değerleri sağlayacak şekilde olacak.        

Birden fazla eğlence yerinin bulunduğu alanlarda, çevresel gürültü seviyesinin kontrol altına alınması amacıyla periyodik olarak veya gerekli görülmesi halinde gürültü seviyesinin sürekli ölçülmesine yönelik sistem kurulabilecek veya kurdurulabilecek.
       
ÇOK HASSAS KULLANIMLARI ETKİLEYEBİLECEK AÇIK HAVA FAALİYETLERİ YASAK
Bir önceki yönetmelikte yer alan ''eğlence yerlerinin oluşturduğu çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile çalışma saati sınırlaması getirilebilir veya canlı müzik yayını kaldırılabilir'' ifadesi çıkarıldı.        

Yönetmelikte, çok hassas kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival, düğün ve benzeri açık hava faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yasaklandı. Hassas ve az hassas kullanımların bulunduğu alanlarda bu tür faaliyetlerden çevreye yayılan gürültü seviyesinin, mevcut arka plan gürültü seviyesini 5 desibelden fazla aşamayacağı ifade edildi. Bu maddede belirtilen açık hava faaliyetlerine, çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile alan ve saat sınırlaması getirilebileceği de kaydedildi.       

Yönetmeliğin geçici 3. maddesine göre, çok hassas kullanım alanlarında yer alan mevcut açık ve yarı açık eğlence yerleri 30 Haziran 2011'e kadar İl Mahalli Çevre Kurulu kararı ile belirlenecek. Çok hassas kullanım alanlarında yer alan açık ve yarı açık eğlence yerleri 31 Aralık 2011'e kadar kapalı hale getirilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...