Jim Thrope isimli işadamının yöneticilik yaptığı şirketin, 2003 yılında Irak'tan İngiltere'ye getirilen bronzdan yapılmış Saddam Hüseyin heykelinin kalça kısmını bir açık artırmada satışa çıkardığı iddia edildi.

Şirketin kurucusu olan Nigel Ely'nin eski bir Hava Kuvvetleri Özel Harekat Timi mensubu olduğu ve 2003 yılında Bağdat'ın işgali sırasında devrilen Saddam Hüseyin heykelinin kalça kısmını balyoz ve keski kullanarak edindiği ve İngiltere'ye getirdiği belirtildi.

'HAYIRLI AMAÇ İÇİN SATIŞA ÇIKARDIK'
Savaşlardan kalan malzemeleri toplayarak sanat eseri olarak değerlendiren şirketten yapılan açıklamada, Saddam Hüseyin heykeli parçasını hayır amaçlı olarak satışa çıkarıldığı açıklandı. Heykel parçasının, Ekim ayındaki açık artırmada 250,000 sterlinlik fiyata alıcı çıkmayınca satıştan çekildiği bildirildi.

IRAK'A İADE EDİLMESİ GEREKİYOR
İngiltere'deki Irak Büyükelçiliği'nin ihbarı üzerine başlayan yasal takip sonucunda, yaklaşık 60 santimetre boyutlarındaki heykel parçasının Irak'a iade edilmesi gerektiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler'in Irak'ta savaşıyla ilgili düzenlemesinin 8. maddesine göre Irak'a ait kültürel mülke sahip kişilerin, bunları ülkeye iade etmesi gerekiyor.