Sadece tek yerde kaldı

Geçen yıllarda Van'da bir çok evin bahçesini süsleyen ancak günümüzde sadece bir evin bahçesinde açan ''Van Lalesi'', ev sahibi tarafından koruma altına alındı.

Anadolu Ajansı 03.06.2011 - 14:59

Sadece tek yerde kaldı

Van'da önceki yıllarda ilkbahar mevsiminde bütün evlerin bahçesinde açan ancak beton yapılaşmayla birlikte yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan ''Van Lalesi'', günümüzde sadece Cumhuriyet Mahallesi'nde Suat Yörük'e ait bir evin bahçesinde yetişiyor.        

Bahçesindeki lalelerin bakımını büyük bir özenle yapan Yörük, bu lale türünün, 30 yıl öncesine kadar Van'daki bir çok bahçede açtığını söyledi.        

Beton yapılaşmayla bahçelerin yok olduğunu dolayısıyla lalenin de neslinin tükenme tehlikesi altına girdiğini bildiren Yörük, şöyle konuştu:        

''Benim eski Van evimin bahçesinde, halen bu laleler var. Çocukluğumdan beri bu laleleri korumaya çalışıyorum, bunlara evladım gibi bakıyorum. Nadide bir lale ve sadece Van'da bulunuyor. Bunlara bekçilik yapıyorum. Bazen komşular gelip bilinçsizce koparıp götürüyorlar. Bu yüzden laleler sürekli gözetimim altında. Van Lalesi her toprakta yetişmiyor. İlgili kurumlarımızdan bu laleye sahip çıkmalarını istiyorum.''
        
DOĞADA YETİŞMİYOR
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Gevaş Meslek Yüksek Okulu Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevket Alp ise Van Lalesi'nin sadece Van'da bulunduğunu, eski bir lale çeşidi olduğunu ve doğada yetişmediğini söyledi.        

Yıllar önce eski Van evlerinin bahçelerinde bulunan bu bitkinin giderek yok olduğunu ifade eden Alp, şunları söyledi:        

''Yapılaşmayla birlikte bahçeli eski evler de yok oluyor. Tabi haliyle bu nadide bitkide yok olmaya doğru gidiyor. Bu lale, Van'a özgü endemik bir tür. Buna mutlaka sahip çıkılması lazım. Van Valiliği ile Van Belediyesinin yapacağı çalışmalarla bu bitkinin neslinin korunması ve çoğaltılması gerekiyor.''        


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...