Safer ayı 2020 ne zaman? (Safer ayında nasıl ibadet edilir?)

Dini günler takvimine göre Muharrem ayından sonra Hicri takvimde gelen ikinci ay ise Safer ayıdır. Cahiliyet dönemlerinde bu ayın, bela ayı ve musibetlerin meydana geldiği ay olduğuna inanılırdı. Peki, Safer ayı nedir? Safer ayında nasıl ibadet edilir?

ntv.com.tr 18.09.2020 - 15:48

Safer ayı 2020 ne zaman? (Safer ayında nasıl ibadet edilir?)

Safer, hicrî takvime göre Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup hurafe olduğuna inanılır.

Bir rivayete göre Câhiliye döneminde haram aylardan muharremin ardından Araplar bu ayda savaşa çıkıp evleri boş kaldığı veya saldırdıkları evlerin eşyasını alıp boşalttıkları için böyle adlandırılmıştır.

SAFER AYI 2020 NE ZAMAN?

Diyanet 2020 dini günler takvimi ile safer ayının tarihini duyurdu.
Takvimde yer alan tarihlere göre; Muharrem ayının bitişi ile Safer ayı bu yıl 18 Eylül Cuma günü idrak edilmeye başlanacak.

Safer ayının bitişi ise 18 Ekim 2020 tarihine denk gelecek.

SAFER AYINDA NASIL İBADET EDİLİR?

Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin yaptığı günlük ibadet ve dualar ise bu ayda da yapılır. Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe edilip, çokça istiğfar çekilip, kaza namazı kılınabilir. Ayrıca sadaka verip ve salavatlar ile meşgul olunabilir.

Sayfa Yükleniyor...