Sahibinin ölümüne kalbi dayanamadı

Afganistan'da görev yapan köpek eğiticisi İngiliz askerin uğradığı silahlı saldırıda ölümünün ardından, yanından ayırmadığı köpeği de geçirdiği üzüntü ve şoktan can verdi.

05.03.2011 - 15:52

Sahibinin ölümüne kalbi dayanamadı

Güney Afganistan'da görev yapan Liam Tasker, Helmand bölgesinde yanında Spanyel cinsi köpeği Theo ile devriye gezerken silahlı saldırıya uğradı.

Aldığı yaralardan ölen askerin köpeği, saldırıdan sağ olarak kurtulsa da, geri döndüğü İngiliz üssünde kalp krizi geçirdi.

Liam Tasker'la aynı birlikte olan meslektaşları, ''Liam ve köpeği Theo ayrılmaz bir bütün gibiydiler, hayata da birlikte veda ettiler'' diyerek üzüntülerini dile getirdiler.

Arkadaşları, 26 yaşındaki asker Liam Tasker'ı ''Köpeklerle doğal olarak iletişim kurma yeteneğine sahip bir insandı'' diyerek andı.

İngiltere ordusu, patlayıcı arama eğitimi almış yaklaşık 400 köpek kullandıklarını söylüyor. Fakat bu köpeklerden kaçının Afganistan'da bulunduğuna dair bir bilgi verilmedi.

2001'den bu yana İngiltere ordusu Afganistan'da 358 kayıp verdi. Afganistan'da en yoğun çatışmalar, Helmand'ın da yer aldığı ülkenin güneyinde meydana geliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...