Şahsiyet'te Jean-Leon Gerome'un Pollice Verso tablosuna gönderme

Güçlü oyuncu kadrosu ve merak uyandıran hikayesi ile dikkat çeken Şahsiyet dizisinin heyecanla beklenen son üç (10, 11, 12) bölümü puhutv'de yayınlandı. 10. bölümde Deva (Recep Usta) ile Süveyda (Rabia Soytürk) arasında geçen, Jean-Leon Gerome'un Pollice Verso tablosuna yapılan gönderme dikkat çekti.

09.06.2018 - 16:36

Şahsiyet'te Jean-Leon Gerome'un Pollice Verso tablosuna gönderme

Yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği, senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, Şahsiyet dizisinin son 3 bölümü yayınlandı. 10. bölümde Deva'nın, Süveyda'ya Jean-Leon Gerome'un Pollice Verso tablosunun hikayesini anlattığı sahne dikkat çekti. Deva, Köpek Öldüren (Haluk Bilginer'in canlandırdığı ve seri cinayetler işleyen Agah Beyoğlu'na verdikleri isim) için açtıkları siteyi, Pollice Verso'nun hikayesi ile özdeşleştirdi. 

"BİR SUÇU YETERİNCE BÜYÜK BİR KALABALIKLA İŞLERSEN O ARTIK SUÇ DEĞİLDİR"

Peki Şahsiyet'te geçen Jean-Leon Gerome'un Pollice Verso tablosu ne anlatıyor? 
Savaş esirlerinden ya da kölelerden oluşan gladyatörler yaralandığı takdirde, galip gladyatör imparatorun eline bakar. Başparmağı yukarıdaysa affedilir, aşağıdaysa öldürülmesine karar vermek demektir.

GLADYATÖR FİLMİNE İLHAM KAYNAĞI OLDU

İmparator, kalabalıkta ve tezahüratlar arasında sesini duyuramayacağı için böyle bir yöntem geliştirilmiştir. Buna Latince bir deyim olan Pollice verso denir. Öğrencilerinin arasında Osman Hamdi Bey‘in de olduğu Fransız ressam Jean-Leon Gerome 1872 yılında çizdiği Pollice Verso adlı tablosunda imparatorun kararını bekleyen bir gladyatör gözlemlenir. Bugün Amerika’daki Phoenix Art Museum‘da sergilenen tablo, 2000 yılında gösterime giren Gladyatör filmine de ilham kaynağı olmuştur.

ŞAHSİYET FİNAL FRAGMANI

Sayfa Yükleniyor...