Sahte hesapla kendisini öven yazar itiraf etti

İngiliz yazar RJ Ellory, ünlü bir alışveriş sitesinde sahte hesaplar açıp bir yandan kendi kitaplarını öven yazılar yazarken bir yandan da rakip yazarların kitapları hakkında olumsuz yorumlar yaptı. Yazar, sahte hesapları ortaya çıkınca özür dilemek zorunda kaldı.

03.09.2012 - 16:31

Sahte hesapla kendisini öven yazar itiraf etti

2010’da en iyi polisiye roman ödülünü alan yazar RJ Ellory,en az iki sahte hesap kullanarak alışveriş sitesi  Amazon’da kendi kitabını övdüğünü itiraf etti.

Ellory, kendi kitapları hakkında “jelly bean” kullanıcı adıyla yorumlar yaptı.

İngiliz yazar kitabı için; “Okuduğum en sürükleyici kitaplardan biri”, “O kadar güzel yazılmış ki sanki o dönemin bir parçası olabilirmiş gibi hissettim” ve “Bu kitabı iyi bir okuma tecrübesi yaşamak isteyen herkese tavsiye ederim” gibi yorumlarda bulundu.

Yazar, “Nicodemus Jones” kullanıcı adıyla ise “modern bir başyapıt” ve  “sadece alın, okuyun ve kararınızı verin. Kesinlikle ruhunuza dokunacak.” yorumlarında bulundu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Ellory, bununla da yetinmeyip meslektaşı İskoç yazar Stuart Mac Bride’ın kitabı “Dark Blood” hakkında  “Bu kitap yazarın okuduğum ikinci kitabı ve doğruyu söylemek gerekirse bir daha da okumam” yorumunu yaptı.

Yazarın sahte hesaplar kullansa da hesabına gerçek adını gizlemeden, Roger adıyla kaydolduğu ve iletişim bilgileri bölümüne kendi internet sitesinin adresini yazdığı için gerçek kimliğinin ortaya çıktığı bildirildi.

Bu olayın ardından özür dileyen Ellory, sorumluluğun sadece kendine ait olduğunu belirtti. Polisiye Yazarları Derneği bu eylemlerinden dolayı Ellory’i kınadığını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...