Şangay Çin'den Disneyland iznini aldı

Şanghay Belediyesi ülkede Disneyland kurulması projesi için Çin'deki ilgili bakanlıkların onayını geçen ay sonunda aldığına dair açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 16:05

Şangay Çin'den Disneyland iznini aldı

Çin, Şanghay'da Disneyland kurulmasına yeşil ışık yaktı. Şanghay Belediyesinin internet sitesindeki açıklamada, "Şanghay'da Disneyland kurulması projesi, Çin'deki ilgili bakanlıkların onayını geçen ay sonunda almıştır" ifadesi kullanıldı.

Amerikan Walt Disney şirketi de, Çin yönetiminin parkın açılmasına onay verdiğini duyurdu. Walt Disney Başkanı Robert Iger, yaptığı açıklamada, "Çin, dünyanın en dinamik, tutkulu ve önemli ülkelerinden biri. Bu anlaşma, Walt Disney için çok önemli bir aşama" dedi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, yaklaşık 3,6 milyar dolarlık bu proje, Çin'e yapılan en büyük yabancı yatırımlardan biri olacak. Hong Kong'da 2005 yılında Disneyland açılmış, bu proje 3 milyar dolara mal olmuştu.

Açılışının 2012 ya da 2013 yılında yapılması beklenen dev parkın, Pudong bölgesinde 10 kilometrekarelik bir alanda inşa edilmesi planlanıyor. Şanghay'da Disneyland açılacağı açıklamasının, ABD Başkanı Barack Obama'nın Şanghay ziyaretinden yaklaşık 10 gün önce yapıldığına dikkat çekiliyor.

Şanghay'da açılacak Disney parkı, 6. Disneyland olacak. İlk Disneyland 1955'te ABD'nin California eyaletinde açılmıştı. Diğer parklar, ABD'nin Florida eyaleti, Paris (Eurodisney), Tokyo ve Hong Kong'da bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...