Sarhoş yolcunun ihbarı panik yarattı

Yanındaki yolcunun intihar bombacısı olduğunu iddia ederek paniğe sebep olan sarhoş yolcu, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sarhoş yolcunun ihbarı panik yarattı

38 yaşındaki James Glen adlı İskoç asıllı yolcu Melbourne-Abu Dabi – Londra seferini yapmakta olan uçağa bindiğinde, uçuş korkusunu yenmek için viski ve biranın yanı sıra ‘phenergan’ adlı sakinleştirici bir ilaç da almıştı.

Glen sarhoşluğun ve aldığı ilacın etkisiyle bir hostesi yanına çağırıp, yanında oturan Ali Ghazanfar adlı yolcunun kendisinden 20000 Sterlin istediğini söyledi. Glen ayrıca Ali Ghazanfar’ın silahı ve bombası olduğunu, istekleri yerine getirilmezse uçağı havaya uçuracağını da söyledi.

Uçakta paniğe yol açan bu olayın üzerine 2 jet uçağı uçağa eskortluk etmek üzere gönderildi. Londra’daki Heathrow havalimanına kadar jetlerin eşliğinde gelen uçak polisler tarafından sarıldı. Glen ve Ghazanfar uçaktan polisler tarafından indirildi. Uçaktaki diğer yolcular ise 4 saat boyunca uçakta bekletildi.

Yalan ihbarının yol açtığı panik, çevresine verdiği rahatsızlık ve özellikle Ali Ghazanfar’a yönelttiği suçlama sebebiyle James Glen 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

20 yıldır Avustralya’da yaşayan ve İngiltere’ye ailevi sorunlarından kurtulup yeni bir başlangıç yapmak için geldiği öğrenilen James Glen’in avukatı yaptığı savunmada: “Müvekkilimin olay sırasında bilinci yerinde değildi ve olanları hatırlamıyor. Uçmaktan korktuğunu ve 2 gündür uyumadığını da uçuştan önce havayolu şirketine bildirmişti. Yaptığı tamamen saçma ve aptalcaydı” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...