Türkiye'de sarımsak üretim bölgesi Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu, bu yıl sarımsak dikimi ve üretiminde üreticinin gelir elde edemediğini söyledi. Sarımsaklarda hastalık yaşandığını belirten Eligüzeloğlu, şunları kaydetti: 

''Geçen yıl üretici sarımsaktan para kazanamadı ve fiyat düşük kaldığı için üretici bu yıl yeterli dikim yapmadı. Üründe de mantar ve küf hastalığı ile nemotod zararlısı ortaya çıktı. Normal yıllarda Taşköprü'de sarımsak rekoltesi 15-20 bin ton gerçekleşirken, bu yıl sarımsakta rekolte 8-10 bin ton oldu. Bu nedenlerle fiyatlar arttı. Geçen yıl en iyi kalite sarımsak 3 TL'den satılırken, şu anda birinci boy sarımsak 7 TL, ikinci boy 5,5-6 TL, üçüncü boy sarımsak 3,5-4 TL civarında işlem görüyor.'' 

Mersin Toptancı Hali'nde faaliyette bulunan ve sarımsak ithalatında ilk sırada yer alan Halis Yaş Meyve Sebze İthalat ve İhracat Limited Şirketi'nin Sahibi Halis Kayıkçı da, sarımsak üretiminde Çin'in dünyada ilk sırada geldiğini hatırlattı. Çin'de de bu sezon sarımsak rekoltesinin az olduğuna dikkati çeken Kayıkçı, Çin'den ithal edilen sarımsağın kilosunun 6-6,5 TL, yerli sarımsağın ise 5,5-6 TL arasında işlem gördüğünü vurguladı.
 
''SARIMSAK İHRAÇ EDEBİLİRİZ''
Dünya genelinde sarımsak fiyatlarının yüksek olduğuna değinen Kayıkçı, şöyle konuştu: 

''Sarımsak üretiminde birinci sırada yer alan Çin'de bile fiyatlar oldukça yüksek. Türkiye, 2008'de 3 bin ton, Geçen yıl bin ton, bu yıl ise 700 ton sarımsak ithal etti. Önümüzdeki yıl Türkiye sarımsak ithal etmeyecek duruma gelecek. Türkiye'de sarımsak üretimi iyi gidecek. Gaziantep'in ilçelerinde de sarımsak üretimi artıyor. Bu bölgede 10-12 bin dönüm alanda sarımsak ekimi yapıldı. Gelecek yıl sadece bu bölgede 20 bin ton sarımsak rekoltesi bekleniyor.'' 

Türkiye'de sarımsak üretiminde tohum değişikliği yapıldığını, bunun da verimi yüzde 100 artırdığını ifade eden Halis Kayıkçı, ''Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Türkiye sarımsak ihraç eder duruma gelir'' dedi. Kayıkçı, sözlerini şöyle tamamladı: 

''Gaziantep bölgesinde sarımsak üretimi 2 bin dönüm arttı. Köylü para kazanmaya başladı. Gelecek yıl Mayıs ayında kuru sarımsak sökümü başlıyor. 2012 yılında sarımsak ihracatında Çin'in tekelini kırarız. Çin malı sarımsak Türkiye'ye girmez. Çin'den ithal edilen sarımsağın girme şansı olmaz, çünkü fiyat kurtarmayacak.''
 
FİYATLAR TAVAN YAPTI
Antalya Toptancı Hali'nde yerli ve ithal sarımsak fiyatları son beş yılda adeta zirve yaptı. Toptancı Hali'nde yerli sarımsak 9,00, ithal sarımsak 10,00 TL'den satılıyor.

2006 yılında yerli sarımsak 5,00 TL, ithal sarımsak 7,00 TL'den, 2007 yılında yerli sarımsak 6,00 TL, ithal 8,00 TL'den satılmıştı. 2008 yılında ise sarımsak fiyatları en düşük seviyeye geldi. 2008'de yerli sarımsak 3,50 TL, ithal ise 4,50 TL'den işlem görmüştü.

Geçen yıl sarımsak fiyatları az da olsa hareketlenmiş ve yerli sarımsak 5,00 TL, ithal 6,00 TL'den alıcı bulmuştu.