Şaşı çocuk doğum günüme gelmesin!

İsviçreli uzmanlar oldukça ilginç bir araştırmaya imza attı ve sonuç: Şaşı çocuklar, 6 yaşından sonra doğum günlerine daha az davet ediliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.08.2010 - 21:56

Şaşı çocuk doğum günüme gelmesin!

Yapılan bir araştırmada, şaşı çocukların 6 yaşından sonra doğum günü kutlamalarına daha az davet edildiği belirlendi.

İsviçre'deki Kantonsspital de St Gallen Hastanesi'nden şaşılık uzmanı Daniel Mojon ve ekibinin yaptığı araştırma, 6 yaşın altındaki çocukların şaşı olan ve olmayan arkadaşları arasında ayrım yapmadığını ancak 6 yaşın üzerindekilerin şaşı olmayanları tercih ettiklerini gösterdi.

Bilim adamları, araştırmaya katılan çocuklara bilgisayarda 6 tek yumurta ikizinin fotoğrafını gösterdi. Çocuklardan bazılarının fotoğrafları bilgisayar ortamında değiştirildi ve bu çocuklar şaşı yapıldı. 3-12 yaşındaki 118 çocuğa fotoğraftaki hangi çocuğu doğum günü kutlamasına davet edeceği soruldu. Çocukların, davet etmek üzere 4 şaşı çocuğa kadar seçme ihtimalini artırmak için bu oyun 4 kez tekrarlandı.

6 yaşın altındaki çocuklar, şaşı olan ve olmayan çocuklar arasında neredeyse hiç ayrım yapmadı. 6 yaşın üzerindekilerin ise şaşı çocukları daha az seçtiği görüldü.

6-8 yaşındaki 48 çocuktan 18'i hiç şaşı bir çocuğu seçmezken, 17'si sadece bir şaşı çocuğu bir kez, 11'i iki kez, 2'si 3 kez doğum günü kutlamasına davet etti. 48 çocuktan hiçbiri 4 kez şaşı bir çocuğu davet etmek istemedi.

4-6 yaşındaki 31 çocuktan sadece biri, 8-10 yaşındaki 23 çocuktan 13'ü ise doğum gününe hiç şaşı çocuk çağırmadı.

'British Journal of Ophthalmology' dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, ayrımcılığı engellemek üzere olumsuz sosyal tutumların oluşmaya başladığı 6 yaşından önce şaşılık ameliyatının yapılması önerisinde bulundu.

Şaşılığın yetişkinlerde de psikososyal etkilerinin olduğunu vurgulayan bilim adamları, hatta bazı öğretmenlerin şaşı çocuklara olumsuz yaklaştığına dikkati çekti.

Sayfa Yükleniyor...