‘Savaş suçu işledi, asılabilir’

İran devlet televizyonu, internet sitesinde komplo teorileriyle bilinen bir akademisyenin yazısına yer verdi. Akademisyen, aktör Ben Affleck'in 'Argo' filminden dolayı savaş suçu işlediğini ve asılabileceğini belirtti.

Haberler 14.03.2013 - 12:43

‘Savaş suçu işledi, asılabilir’

Yönetmenliğini ve başrolünü Ben Affleck’in üstlendiği ‘Argo’ filmine İran’dan eleştiriler gelmeye devam ediyor.

11 Eylül için yazdığı komplo teorileriyle bilinen akademisyen Kevin Barrett, İran televizyonu PressTV için kaleme aldığı yazıda, Ben Affleck’in devlet ajanı olduğunu, çektiği filmle savaç suçu işlemekten idam edilebileceğini yazdı.

‘Argo’nun propaganda filmi olduğunu söyleyen Barrett, film sayesinde ABD halkının İran’a karşı başlatılacak savaşı destekleyeceğini iddia etti. Barrett, “Ben Affleck ve diğer ajanlar İran’a karşı savaş suçu işlemekten adalet önüne çıkarılacak mı? İran’ın Argo’nun yapımcılarına açtığı dava iyi bir başlangıç olabilir”sözleriyle davayı desteklediğini belirtti.

HOLLYWOOD'A İRAN DAVASI
İran, İslam Devrimi’nin ardından ABD elçiliği baskını ve rehine krizini konu alan Oscar ödüllü ‘Argo’ ve buna benzer diğer Hollywood filmlerine dava açma kararını açıkladı.

Filmlere “ülke ile ilgili gerçekçi olmayan fikirler ürettiği ve İran’ın imajına zarar verdiği’ için dava açmayı planlayan İran, davayı Çakal Carlos lakaplı Ilich Ramirez Sanchez’in avukatı ve eşi Fransız Isabelle Coutant-Peyte’nin yürütmesini istiyor.

‘Argo’ 3 dalda Oscar ödülü kazanırken, toplamda 55 adet ödüle layık görüldü.

Sayfa Yükleniyor...