'Scientology' Fransa'da mahkemede

Fransa'daki Scientology Kilisesi, yolsuzluk suçlamasıyla mahkemede yargılanıyor.

26.05.2009 - 10:06

'Scientology' Fransa'da mahkemede

Dava, bir kadının, kendisine bedava bir kişilik testi önerildikten sonra büyük miktarda para vermesi için baskı yapılmasından şikâyetçi olması üzerine açıldı.

Fransız Scientology Kilisesi'nin avukatı Patrick Maisonneuve, suçlamalara karşı mücadele edeceklerini söyledi; herhangi bir hileli zihinsel yönlendirme olmadığını savundu.

Fransa, Scientology'yi bir mezhep olarak değerlendiriyor. Muhabirler, Kilisenin davayı kaybetmesi halinde, Scientology'nin Fransa'da yasaklanabileceğini belirtiyorlar.

Bu davayla, Fransa'da ilk kez bir Kilise, bir yolsuzluk olayının davalısı olarak mahkemeye çıkıyor. Daha önceki mahkemelerde, Scientology Kilisesi üyeleri bireysel olarak yargılanmıştı.

Bu davada şikâyetçi olan kadın, Paris'teki Kilise üyelerinin kendisine parasız kişilik testi yapmayı önerdiklerini, ancak sonuçta, tüm tasarruflarını, Scientology Kilisesi'yle ilgili kitaplara, ilaçlara ve elektronik sayaca harcadığını söyledi.

Şikayetçi kadının avukatlarının, Scientology Kilisesi'nin, zihinsel baskı kurarak ve bilimsel açıdan kuşkulu "tedavi'ler kullanarak, düzenli şekilde para toplama yoluna gittiğini savunmaları bekleniyor.

Savunma makamı tarafından tanık olarak mahkemeye çağrılan Scientology Kilisesi üyelerininse, diğer inanışlar gibi, kendilerinin de bir inanca bağlı olduklarını savunacakları tahmin ediliyor.

Scientology Kilisesi, 1950'lerde ABD'de bilim kurgu yazarı L.Ron Hubbard tarafından kurulmuştu.

Kilise, geçen yıl Almanya'da bir bakan tarafından "anayasaya aykırı" diye nitelenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...