Türk ve Alman sanatçıların özgün tasarımlarıyla boyanan Boeing 737-800 uçağı, 27 Şubat 2010 tarihinden itibaren beş yıl süreyle, şirketin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli uçuşlarında kullanılacak.
 
Türkiye'de ilk olarak, turkuaza boyalı gövdesi kırmızı İstanbul simgeleriyle süslenen uçağın Avrupa'daki birçok ülkeye uçarak gönüllü turizm elçiliği yapacağı ve milyonlarca kişiye İstanbul'u tanıtacağı ifade edildi. 

Açıklamada, görüşlerine yer verilen SunExpress Genel Müdürü Paul Schwaiger, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olduğu 2010 yılında şirket olarak sektördeki 20'inci yılını kutladıklarını belirterek, şunları kaydetti.
 
''Bu güzel rastlantıdan hareketle, 2 yıldır uçuşları başarıyla sürdürdüğümüz İstanbul'a kendimize özel bir yöntemle teşekkür etmek, şehrin tanıtımına katkıda bulunmak istedik. Şirketimizde olduğu gibi bu projemizde de Türk-Alman ortaklığını gerçekleştirerek, İstanbullu ve Hamburglu sanatçıları buluşturup birlikte çalışmalarını sağladık. Proje bu yönüyle, Türk ve Alman ortaklığında kurulan SunExpress'in kurum kültüründen gelen 'işbirliği, birlikte hareket etme ve takım çalışması' gibi değerleri bire bir yansıtıyor. Türk havacılık sektöründe bir ilk olan tematik uçağımızın, İstanbul'u, Avrupa'nın dört bir yanında milyonlarca kişiye başarıyla tanıtacağına inanıyoruz.''
 
Proje kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. İnci Eviner ile Hamburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Wolfgang Schönholz liderliğinde, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir ekip kuruldu.
 
Türkiye ve Almanya'da Kasım ayında yapılan atölye çalışmalarının sonunda, sanatçıların hazırladığı tasarımlar SunExpress'in üst yönetimine sunuldu. Değerlendirme sonucunda, Marcel-Felix Krüger liderliğinde tüm ekip tarafından ortaklaşa tasarlanan, turkuvaz zemin üzerinde İstanbul'u simgeleyen kırmızı siluetlerden oluşan ''Boyama Kitabı''adlı çalışma seçildi. Tasarım, uçağın üzerine boyama alanında dünyanın en uzman şirketlerinden Lufthansa Technik tarafından Hamburg'da uygulandı.