Zambia'daki Muvi TV "Evlenmeye Hazırım" adlı bir yarışma yayımlıyor. Şovun amacı ise seks işçilerine hayatta yeni bir fırsat sunmak... TV Kanalının sözcüsü Coreena Paulina, "Kadınların hayatlarında bir değişim sağlamak istiyoruz. Sonuçta onlar da insan" diyor.

Yerel rahip Jeff Musonda da, televizyon yarışmasına seks işçilerinin katılmasını 'ilke olarak' destekledi. BBC'ye bir mülakat veren Musonda, "Bu insanlar eğer değişecek ve faaliyetlerinden vazgeçeceklerse, ben bunda bir sorun görmüyorum. Ama amaç televizyona izleyici çekmekse, o zaman çekincelerim var" şeklinde konuştu.

Muvi TV, "Evlenmeye Hazırım" şovuna, Zambia'nın çeşitli yörelerinden, sokaklarda çalışan seks işçilerini dahil ettiklerini belirtti.

Bazı yarışmacılar, tek başlarına yetiştirdikleri çocuklarına bakacak paraları olmadığı için bedenlerini satmak zorunda kaldıklarını anlattılar.

28 Yaşındaki Precious Kawainga, "Kendime ve iki çocuğuma bakmak zorundayım. Çocuklarımın babası bana sırt çevirdiği için, reddedildiğim için, fahişelik yapmak durumunda kaldım" dedi.

Muvi TV, seyirciler tarafından yarışma dışı bırakılacak tüm adaylara, 1000-1500 dolar arasında teselli ödülü verileceğini açıkladı. Yarışmayı kaybedenlere, yeniden seks işçiliğine dönmemeleri için, tam gün iş olanağı da sağlanacağı kaydedildi.

Başkent Lusaka'da yarışmaya tepkiler farklı farklı oldu. Humphrey Banda adlı bir izleyici, "Fahişe fahişedir. Bir gecede değişmeleri çok zor" şeklinde görüş bildirirken, Prisca Chisenga adlı bir diğer izleyici, "Bu insanları geçmişlerinde yaptıklarıyla yargılamak hakça değil" diye görüş belirtti.