'Sentetik safir', İngiltere'den döndürdü

İngiliz çift, tatil için geldikleri Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kuyumcudan aldıkları safir kolyenin sahte çıktığı iddiasıyla, İngiltere'den dönerek polise başvurdu.

Anadolu Ajansı 23.09.2010 - 12:51

'Sentetik safir', İngiltere'den döndürdü

İngiltere'den tatil için yaklaşık 2 ay önce Marmaris'in İçmeler beldesine gelen Thomas Surtees (67) ve eşi Christine Ann Surtees (63) Marmaris Kapalı Çarşısı'nda gezerken bir kuyumcunun vitrinindeki kolyeyi beğendi.

Uç kısmında pembe safir taş bulunan kolyeyi bin 800 pounda satın alan çift daha sonra ülkelerine döndü.       

Değerli olduğunu düşündükleri taşı sigortalatmak isteyen çift, sigorta şirketi yetkililerinin, kolyenin ucundaki taşın sahte olduğunu belirtmesi üzerine, yeniden Marmaris'e gelerek söz konusu kuyumcudan şikayetçi oldu.        

Marmaris Polis Merkezi'nde yeminli tercüman eşliğinde ifadeleri alınan çiftin polise, ''Kaybettiğimiz paranın miktarından daha çok kandırılmış olmak bizi çok rahatsız etti. Benzer bir olayın başkalarının da başına gelmemesi için konunun takipçisi olacağız.'' dedikleri öğrenildi.
       
''DEĞERİ, EN FAZLA 600 POUND''
Turistlerin ifade işlemlerinin ardından konudan haberdar olan Marmaris Kuyumcular Derneği Başkanı Güler Ünlü, polis merkezine gelerek bilgi aldı.        

Ünlü, dernek olarak gerekli yaptırımın yapılması için harekete geçtiklerini belirterek, bu tür olumsuz olayların bölge ve ülke turizmini tahmin edilenden daha fazla olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.        

Satılan kolyenin piyasa değerinin en fazla 600 pound olduğu bilgisini veren Ünlü, ''Turist şikayetinde haklı. Kendilerine, dernek olarak kuyumcuyla anlaşmayı önerdik ama bir anlaşma sağlanamadı. Dernek olarak iş yeri sahibini disiplin kuruluna sevk edeceğiz. Konu yargıya intikal etti'' dedi.        

Bu arada, polis merkezine gelerek ifade veren kuyumcunun ise suçlamayı kabul etmediği belirtildi.        

Kuyumcunun ifadesinde, ''Kolyenin sertifikasında, ucundaki taşın 'sentetik safir' olduğunu kısaca 'st' yazarak belirttik. Turistlerin kandırılması kesinlikle söz konusu değil, kendilerine alışveriş konusunda her türlü bilgi verildi. Bundan dolayı anlaşmayı kabul etmiyoruz ve yasal haklarımızı sonuna kadar savunacağız'' dediği öğrenildi.        

Tarafların ifade işlemlerinin ardından hazırlanan dosyanın, Marmaris Adliyesine gönderildiği bildirildi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...