Sertab Erener'den sanat müziği albümü

Pop şarkıcısı Sertab Erener, müzikal kariyerinde bir ilke imza atarak Türk Sanat Müziği albümü hazırladı.

12.04.2012 - 16:41

Sertab Erener'den sanat müziği albümü

Babasının kendisine “Sertab” ismini verirken “Ey Şuh-i Sertab” isimli şarkıdan esinlendiği sanatçı albümünü babasına ithaf ederken albüme de bu eserin adını verdi. Albüm, bilinen Türk Sanat Müziği estrümanlarının yanı sıra geçmis yüzyılardan günümüze kadar gelen “Lavta” ve “Rebab” gibi enstrümanlar da kullanılarak “hücum kayıt” tekniğiyle kaydedildi.

Repertuar çalışmaları için tüm Türk Sanat Müziği arşivi taranarak, uzun bir araştırma sonucunda seçilen 15 eser albümde yerini aldı. Albumde; Emine Semahat Özdenses, Münir Nureddin Selçuk, Osman Nihat Akın, Saadeddin Kaynak, Zeki Müren, Yesari Asım Ersoy, Tanburi Mustafa Çavuş, Lemi Atlı, İsmail Hakkı Bey, Kemani Serkis Efendi gibi bestecilerin eserleri var.

Stüdyo kayıtlarının eserlerin ruhuna ve felsefesine sadık kalınarak gerçekleştirildiği albümde, yaylılar, ud, kanun, ney, vurmalılar, daire, el zili, klarnet, klasik kemençe, tanbur gibi enstrümanların yanı sıra günümüzde cok bilinmeyen “Rebab” ve “Lavta” gibi enstrümanlar da kullanıldı.

Kayıtların çoğu İ.T.Ü Konservatuarı öğretim görevlileri ve mezunları müzisyenler tarafından gerçekleştirildi. 12 Nisan’da, GNL etiketiyle yayınlanacak olan albümün prodüktörlüğünü Sertab Erener, müzik direktörlüğünü ise Tarık Sezer üstlendi.

Albümde yer alan eserler sırasıyla şöyle ;

1. Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine

2. Şimdi Uzaklardasın

3. Dertliyim Ruhuma Hicranımı

4. Fikrimin İnce Gülü

5. Niçin Baktın Bana Öyle

6. Çile Bülbülüm

7. Biz Heybeli’de Her Gece

8. Ada Sahillerinde

9. Darıldın Mı Gülüm Bana

10. Kimseye Etmem Şikayet

11. Bir İhtimal Daha Var

12. Dök Zülfünü Meydane Gel

13. Kırmızı Gülün Ali Var

14. Dönülmez Akşamın Ufkundayız

15. Ey Şuh-i Sertab Ey Durr-i Nayab

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...