‘Sexting’ okuldan attıracak

Okul sınırları içinde öğrencilerin elektronik cihazları kullanarak birbirlerine cinsel içerikli video veya fotoğraf göndermeleri halinde okuldan atılmalarını öngören yasa tasarısı Kaliforniya’da geçen hafta kabul edildi.

Haberler 13.07.2011 - 18:04

‘Sexting’ okuldan attıracak

Kaliforniya Eğitim Yönetmeliği’ne teklif edilen SB919 adlı yasa tasarısı ‘sexting’in bir suç olmasını öngörüyor ve bunu kurumun sınırları içinde yapan öğrencinin de okul tarafından atılmasına izin veriyor.

Kaliforniya Eğitim Yönetmeliği ‘sexting’i “belirgin şekildeki cinsel içerikli fotoğrafların ya da videoların elektronik cihazlarla gönderilmesi veya alınması” olarak açıklıyor.

Yasa, eğitim kurumlarının öğrencileri okuldan atabilmek için, bu mesajların okul sınırları içinde, okula giderken veya okuldan gelirken, ders aralarında yada okul gezilerinde atılmış veya alınmış olması zorunluluğunu koşuyor.

ABD’de sorun olarak ele alınan ‘sexting’in cezalandırılması için 20’den fazla eyalette yasalar gözden geçirildi. Örneğin, Florida’da ‘sexting’ yaparken yakalanmaları halinde öğrencilere 60 dolar ceza ve kamu hizmeti cezası verilmesini öngören bir yasa yürürlükte bulunuyor.

2008’de ‘Genç Yaşta ve Beklenmeyen Gebeliğe Karşı Ulusal Mücadele’ anketinin sonucuna göre, gençlerin yüzde 21’i ‘sexting’ yaptıklarını itiraf ediyor. İş yazılı mesajlarda daha da farklı bir boyut kazanıyor, gençlerin yüzde 38’i cinsel içerikli yazılı mesajları gönderdiklerini kabul ederken, bu tipte mesajları alanların ise yüzde 48 olduğu göze çarpıyor.

SB919 yasasını koruyan ve bu yasayı derleyen kişi olarak Senatör Ted Lieu, ‘sexting’in yasaklanmasının nedenlerini ; “ ‘sexting’ gençler arasında artık ilişkilerinde bir değer olarak görülüyor ve bu mesajlaşmanın veya okulda elden ele not geçirmenin de çok daha ilerisine gidiyor” diyerek açıklıyor.

SB919 tasarısının uygulanabilir yasa olabilmesi için halen Senato’da tasarı üstünde düzeltme yapılıp yapılmıyacağının kararının verilmesine ve Vali Jerry Brown’ın imzasına ihtiyaç duyuyor.

Sayfa Yükleniyor...