Şeyh Edebali kimdir?

Kuruluş Osman dizisinin son bölümünün yayınlanmasının ardından, Osmanlı Dönemi'nde yaşamış olan Şeyh Edebali gündeme gelmişti. Peki, tarihe iz bırakmış kişilerden birisi olan Şeyh Edebali kimdir?

04.02.2021 - 11:50

Şeyh Edebali kimdir?

Son zamanların sevilen yapımlarından olan Kuruluş Osman dizisi, tarihi karakterlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Dizide Osmanlı tarihine yön vermiş ve iz bırakmış birçok şahsiyetin ismi geçiyor. Son yayınlanan bölümünde ise Osmanlı Dönemi'nde yaşamış olan Şeyh Edebali gündeme gelmişti. Peki, Şeyh Edebali kimdir? 

ŞEYH EDEBALİ KİMDİR?

1206-1326 yılları arasında yaşamış olan Şeyh Edebali, İslam ilahiyatçısı ve din bilginidir. Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti'nin fikir babası olarak kabul edilir.

Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Râbi'a Bala Hâtun'un babasıdır. 

1206 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. 1326'da 120 yaşlarında Bilecik'te vefat etmiş, dergâhının zikir odasına gömülmüştür.

HAYATI

Osman Gazi nin kayınpederi olup 3 çocuğu vardır. Bunlar, Mahmud Paşa, Mehmed Paşa ve Râbi'a Bala Hâtun-dur.

Osmanlı beyliği kurulduktan sonra epey bir süre Bilecik’te ikamet etmiştir. Yetiştirdiği müridi Dursun Fakih, Osmanlı Devletinin ilk kadısı olarak bilinmektedir.

Şeyh Edebali aslen Karamanlı'dır. İlk eğitimini Hanefi fıkıhçısı Necmeddin ez-Zâhidî'den aldı. Daha sonra Şam'a giderek dönemin meşhur alimlerinden dersler aldı. Tefsir, hadis ve İslam hukukunda uzmanlaştı.

Eskişehir yakınlarında o zamanki adıyla İtburnu köyünde yaşadı. Kendi yaptırdığı zaviyede öğrenci yetiştirdi ve halkı aydınlattı. Bilecik'te yaptırdığı dergahta, Osman Gazi'yi de birçok defa misafir etti.

Rivayete göre, Osman Gazi, dergâhta bulunduğu bir gece rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç çıkıp dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştür. Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir:

"Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Bala Hatun ile evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir."

Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış olan Şeyh Edebali, 1326 yılında 120 yaşında vefat etmiştir. Bilecik'te ve Eskişehir'de adına türbeler yapılmıştır.

Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi ölmüştür.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...