Şeyhler bu suyu içiyor

"Eriyen buzlardan elde edilen suda dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan bir tad var!"

16.07.2010 - 16:35

Şeyhler bu suyu içiyor

Danimarka'nın özerk bölgesi Grönland'da, buzdağlarının erimesini gelir getiren bir kapıya dönüştürdü. Eriyen buzlardan edilen içme suyunu, Dubai’ye pazarlayan bir şirket, şişe başına 300 kron (80 lira) alıyor.

Eriyen buzlar, özel imal edilmiş ve kapağı dahi camdan yapılmış şişelere tek tek elde dolduruluyor ve zenginlerin kullanımı için Dubai’ye gönderiliyor.

DHA'nın haberine göre; Dubai’den ilk etapta 30 bin şişe sipariş verildiğini belirten su şirketinin sahibi Fransız Julien Caquineau, taleplere yetişemediklerini söylüyor.

Caquineau, çalışmasını şöyle anlatıyor:

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE BULUNMAYAN BİR TAT VAR!
"3 yıldır Grönland’da ikamet ediyordum. Aklıma, eriyen buzların sularını değerlendirmek geldi. Çünkü eriyen buzlardan elde edilen suda dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan bir tad var.

Naalakkersuisut’tan aldığım lisansla suları tahlil ettirip satışı için şişelemeye başladım. Zengin arap ülkelerinden Grönland suyuna büyük ilgi var. Petrol şeyhleri, şişelediğimiz suların kullanım hakkını 1 yıllığına satın aldılar. Ayrıca ABD, Japonya ve Singapur’dan da büyük ilgi var. Talepleri cevaplamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Grönland’da Avaanna’da Ticareti geliştirme dairesi Direktörü Per Rosing Petersen de, eriyen buzlardan elde edilen suların satışı ile Grönlanda’da çok büyük gelir elde edileceğini belirterek, "Buzlardan elde edilen suyun kalitesi dünyanın hiç bir yerinde yok. Şu satışı Grönland’ın geleceği için çok önemli" dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...